Mersin Bayındırlık Müdürü de tutuklandı

Çeşitli ihalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Mersin'de başlatılan soruşturmada Bayındırlık ve İskân Müdürü Zekeriya Evran ile İl Genel Meclisi Başkanı Adem Serin'in...

MERSİN - Çeşitli ihalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Mersin'de başlatılan soruşturmada Bayındırlık ve İskân Müdürü Zekeriya Evran ile İl Genel Meclisi Başkanı Adem Serin'in de aralarında bulunduğu 15 kişi hakkında daha tutuklama kararı çıktı. Soruşturmada tutuklu sayısı 42'ye yükseldi.
Mersin Valiliği'ne altı ay önce yapılan ihbar üzerine başlatılan
'Alabora' adlı operasyonda gözaltına alınan 68 kişiden 27'si tutuklanmış, diğer zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, mahkemenin serbest bıraktığı kişilerle ilgili üst mahkemeye itiraz etti. Mahkeme de serbest bırakılan 15 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Bu kararın ardından harekete geçen polis, aralarında Mersin Bayındırlık ve İskân Müdürü Zekeriya Evran ile İl Genel Meclisi Başkanı Adem Serin'in de bulunduğu dokuz kişiyi yakaladı. Tutuklama kararı çıkan AKP'li İl Genel Meclisi üyesi Hüseyin Hasırcı'nın da bulunduğu altı kişi aranmaya başlandı.
10 kişi daha aranıyor
Ayrıca, soruşturmayı yürüten savcılığın talebi üzerine, 10 kişi için daha yakalama emri çıkarıldı. Operasyon kapsamında yakalananların, 22 ayrı ihalede, bazı müteahhitlerin aralarında anlaşma yaptıkları, sistemli şekilde ihaleleri takip edip, kimin alacağına karar verdikleri, rekabeti engelleyerek kamuyu zarara uğrattıkları, görevli memurların rüşvet karşılığı ihalenin yaklaşık maliyetlerini kurum dışındaki kişilere bildirdikleri ileri sürüldü.