Mersin polisine gözaltı soruşturması

Mersin polisine gözaltı soruşturması
Mersin polisine gözaltı soruşturması

Mersinli çiftçi Mustafa Kemal Öncel.

Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden önce gözaltına alınan Mersinli çiftçi polisin başını derde soktu. Savcılık soruşturma başlattı


Ali ŞEN

MERSİN - Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Mersin'de katıldığı miting öncesi çiftçi 47 yaşındaki Mustafa Kemal Öncel'in, tedbir amacıyla gözaltına alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.
Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şerif Eren, çiftçi Mustafa Kemal Öncel'in polisler tarafından miting boyunca gözaltında tutulduğuyla ilgili yayınlanan haberler üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi. İddiaların her yönüyle araştırıldığını belirten Başsavcı Eren, “Gereği ne ise bakacağız. Gözaltına alınmış mı, alınmamış mı? Alınmışsa ne tür bir uygulama yapılmış, hangi sebeple alınmış, ona bakıyoruz. Yayınlar ihbar kabul edildi ve soruşturma bugün başlatıldı. Ancak, henüz şahsın ifadesi alınmadı. En kısa zamanda soruşturmayı sonuçlandıracağız” dedi.
Başsavcı Eren, gazetecilerin “Bir kişinin gözaltına alınması nasıl olur?” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
“Adli bir olaydan dolayı bir gözaltı varsa mutlaka Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile olması gerekir. Ama adli bir konu değil de bir idari konu ise bir işlem yapılmış olabilir. Biz onu araştırıyoruz. Gözaltına alınma nedeni nedir? Şu anda gazete haberlerine göre böyle bir gözaltı olduğu yönündedir. Ancak, bunun doğru olup olmadığının ortaya çıkartılması için soruşturma başlatıldı. Savcılığımıza söz konusu kişinin gözaltına alındığı yönünde bir bilgi verilmiş değil.” (dha)