Mersin suya gömüldü

Yıllık ortalamasının üçte biri kadar yağışı üç günde gören Mersin, sulara gömüldü. İki kişinin hayatına mal olan 'insan boyundaki' sel suları, otomobilleri denize kadar sürükledi, yolları yıktı. Yerel radyo ve televizyonlarda, elinde çekici, dozer, iş makinesi olanlar yardıma çağrıldı. Doğuda süren yoğun kar, dün de Trakya'yı teslim aldı; Kırklareli'nde bazı köylerle
iletişim kesildi, okullar tatil edildi. Meteoroloji, soğuk ve yağışlı havanın bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

MERSİN - Kentte üç gündür aralıksız süren şiddetli yağmur ağır kayıplara yol açtı. Altyapısı çöken kentte binlerce ev ve işyerini su bastı, iki kişi öldü.
Mersin'de cuma akşam saatlerinde başlayan yağmur, hiç ara vermeden üç gün sürdü. Yıllık yağış ortalaması metrekareye toplam 618 kilogram olan Mersin'e bir gecede 174, üç günde toplam 276 kilogram yağmur düştü. Yetkililer, toprağın suya doyması üzerine sokak ve caddelerde sel oluştuğunu belirtirken, şehrin altyapısı da yetersiz kaldı. Deniz sahile taşınca onlarca otomobil sürüklendi. Polis panzerleri ve çekiciler sular altında kalan araçları çekerek çıkartdı.
Tren seferleri bile iptal
Mersin-Erdemli karayolu Mezitli beldesi kısmında yol çöktü. Mersin-Antalya karayolu trafiğe kapandı. Mersin-Adana yolcu tren seferleri iptal edildi. Çay, Çilek,Özgürlük,
Siteler, Kurtali, Eğriçam, Yenipazar, Sağlık, Bahçelievler mahallelerinde binlerce ev ile işyeri sular altında kaldı. Müftü deresinin taşması ihtimali üzerine çevresindeki evler tahliye edildi.
Yine can aldı
Mezitli Beldesi'nde sel sularına kapılan 25 yaşındaki Kerim Girişken ile Bahçelievler Mahallesi' nde oturduğu apartmanın su basan bodrum katına su tahliyesi amacıyla inen 27 yaşındaki Serhat Sevgi, elektrik akımına kapılarak yaşamını kaybetti.
600 milyar lira gönderildi
Kentte Vali Akif Tığ başkanlığında kriz masası kuruldu. Ankara, Adana, Mersin Sivil Savunma ekipleri kentte seferberlik başlattı. Kent merkezindeki okullar ikinci bir emre kadar, Mersin Üniversitesi ise üç gün tatil edildi.
Kültür Bakanlığı ve İçel milletvekillerinin girişimleriyle Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma
Fonu'ndan Mersin'e gönderilen yardımların toplamı 600 milyar liraya ulaştı. Ekili tarım arazileriyle birlikte Mersin'de maddi zararın trilyonlarca lirayı bulduğu tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı telefonla arayarak sel felaketi hakkında bilgi aldı.
TV'lerden yardım çağrısı
Bu arada Mersin'de yayın yapan tüm yerel radyo ve TV'lerden ellerinde çekici, dozer, iş makinesi olanlar yardıma çağrıldı. İnsan boyunda sel sularının oluştuğu Mersin'de birçok kayıp ihbarı gelirken, haberleşme aksadı, elektrik kesintileri uygulandı. Kent merkezinde, birkaç gün içinde suların çekilmemesi halinde Türk Telekom'un altyapısının tamamen çökeceği açıklandı.
Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri yağışın zaman zaman sağnak halinde bir hafta daha sürmesinin beklendiğini açıkladı.