Mersin Tabip Odası Başkanı: Bebekler fişleniyor!

Mersin Tabip Odası Başkanı: Bebekler fişleniyor!
Mersin Tabip Odası Başkanı: Bebekler fişleniyor!
Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Galip Kırıcı, Sağlık Bakanlığı'nın yeni doğan bebekleri 'dinlerine göre fişlediği'ni söyledi.

MERSİN  - Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Galip Kırıcı, Sağlık Bakanlığı ’nın yeni doğan bebekleri kayda alırken fişlediğini söyledi.
Mersin Tabip Odası’nda, Aile Hekimleri Derneği üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Tabip Odası Başkanı Dr. Galip Kırıcı, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarına tepki gösterdi. Yeni doğan bebeklerin tarama amaçlı kan örneklerinin alındığını belirten Galip Kırıcı, "Sağlık Bakanlığı formlarında bebeklerin dini de soruluyor. Anne ve babalar ’Bebeğin kalıtımsal hastalıkları için dinin imanın ne alakası var’ diyerek tepki gösteriyorlar. Diyebiliriz ki fişleme yeni doğanlara kadar yaygınlaştırıldı" dedi. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına bir türlü anlam veremediğini söyleyen Dr. Kırıcı daha sonra şu görüşlere yer verdi, "Sağlık Bakanlığı’nın attığı bu son adımın, kişilerin inancını sorgulama ya da özel yaşamlarına müdahale etme amaçlı olduğu düşünülürse, hiçbir bilimsel değerin sınırları içerisine giremeyecek bu girişimin, yine sağlığın piyasalaşması açısından yeni bir adım olduğu ve doğrudan, annelerin, yeni doğanların fişlenmesi ve izlenmesi yoluyla bu amaca hizmet edeceğinden kuşkulanmakta ne kadar haklı olduğumuz görülecektir. Sağlık Bakanlığı’nın bundan sonra atacağı her adımın, kişilerin inancı ve özel yaşamı ile ilgili doğrudan bilgi edinme yerine, daha nitelikli, etik ve bilimsel değerlerle hazırlanmış, meslek odalarının onayı alınmış, ilgili tüm demokratik kurumlara danışılmış bir şekilde topluma sunulmasının çok daha doğru olduğunu belirtiyor ve Sağlık Bakanlığı’nı bir kez daha uyararak bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesini talep ediyoruz." (Serkan AVCI/ DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112154011215406

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Allah, Akıl Fikir Versin - Saim Kara

  Haber doğruysa diyeceğim şudur: Yeni doğmuş bir bebeğin dinini sorgulayan bir zihniyet; akıl- fikir merkezinden uzaklaşmış, hatta kopmuştur. Bu zihniyetin, o bebeğin sağlığına olumlu bir katkısı olamaz.

  bebeklerin dini.. - HÜSEYİN KİT

  Eğer iddia doğru ise Sağlık Bakanlığı bu uygulama hakkında açıklama yapmalı ve bebeklerin sağlık taramasına ilişkin kayıtlarda bebeklerin dininin sorulmasının nedenini biz yurttaşlara anlatması gerekir.Din bezirganı siyasilerimize göre %99;9'u Müslüman olan toplumumuzda mesela bir bebeğin dini Hiristiyan ise bu bebek insan veya yurttaş sayılmayacak mı? Bebeklerin sağlık formlarında dini neden sorulur? Annelerinin ve babalarının dinlerinin ne olduğu yeterli değil midir? Mesela anneleri veya babaları dinsiz ise bebeklerin de dinsiz oldukları mı yazılacak sağlık formlarına? Dindar bebek ile dindar olmayan bebek arasında bir ayrım mı yapılmak isteniyor?

  Mantık - darwin3416

  Yeni doğan bebeğin dinimi, dilimi, ırkımı olur, adı üstünde ''bebek'' bu ülkede birileri gündeme gelebilmek mantık sınırlarını zorluyor.

  bebeğin dini olur mu? - bipartitus

  bebek dinden ne anlasın? insanlar reşit olduktan sonra dinlerini seçselerdi çok farklı bir dünyada yaşıyor olurduk. bacak kadar çocuğun beynini dini dogmalarla doldurup zorla müslüman edince, o inancın bir kıymeti kalır mı? %99 müslüman demek kolay... o yüzde %99'un %99'u Hindistan'da doğsa hindu olacaktı. aksini düşünen insana dair hiçbir şey bilmiyor demektir. çocuklarınıza 18 yaşından önce din üzerine düşünmemelerini öğütleyiniz. ufacık bir çocuğun kafasını cin ve peri hikayeleri ile doldurup kafasını İŞGAL etmek insanlık suçudur. ben yine 100 yıl diyorum: bu kafalar müzelere konacak, ibret olsun diye...

  Eğer doğru ise..... - bernakirmit

  Bu iddia eğer doğru ise kan dondurucu nitelikte.fişleme ayrımcılık ve ötekileştirme insana doğduğu anda başlamışsa sorun çok ciddi.ki böylesine ciddi bir iddianın acilen araştırılması gerekir.ne diyeceğimi bilemiyorum hangi amaç güdülüyor anlamıyorum aslında anlıyorum ama devletime ve bizi yönetenlerinin zihniyetini çözemiyorum.hele ki türkiyeliyiz demeye en çok ihiyacımız olan bu dönemde.etrafımız ve komşularımız düşman iken vatandaşın milletin bu şekilde ayrılması çok tehlikeli bir zihniyet

  Art niyet - anaximenes

  aramamak lazım!.. Bebeklerin müslüman olan-doğanlarına erken yaşta dini eğitim vermek için işi sıkı tutmak istiyorlardır. Doğar doğmaz çocuklara din-milliyet etiketi yapıştıran zihniyetin siyasi literatürdeki karşılığı faşistliktir. Aynı titizliği bakımı, beslenmesinde göstermezler. Bu ülkede açlıktan ya da tıbbi yetersizlikten bebekler ölüyor, dünya klasmanında yerimiz belli. Onları türk-müslüman doğmak kurtaramıyor ne yazık ki..