Mersin ve Batman'ı sarsan yolsuzluk operasyonları: 31'i kamudan, 84 gözaltı

Mersin ve Batman'da yolsuzluk operasyonu başlatan polis, 31'i kamu görevlisi olmak üzere toplam 84 kişiyi gözaltına aldı. Mersin'de aralarında Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evren ve iki yardımcısının da bulunduğu 15'i...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Mersin ve Batman'da yolsuzluk operasyonu başlatan polis, 31'i kamu görevlisi olmak üzere toplam 84 kişiyi gözaltına aldı. Mersin'de aralarında Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evren ve iki yardımcısının da bulunduğu 15'i kamu görevlisi 68 kişi; Batman'da aralarında Halk Eğitim Müdür Yardımcısı'nın da bulunduğu 16 kamu görevlisi, ehliyet yolsuzluğu yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre; Mersin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mersin'de yapılan çok sayıda ihaleye fesat karıştıran bir çeteye yönelik operasyon başlattı. Yedi ay süren teknik takibin ardından, aralarında Mersin Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evren ile yardımcıları Erol Perçem ve Zeki Kara'nın da bulunduğu 68 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 16'sı kamu görevlisi.
İhalelerde yolsuzluk
Zanlıların, çok sayıdaki yol, köprü, okul ihalesine fesat karıştırdıkları; ihaleleri kimin alacağını önceden kararlaştırdıkları, ihale fiyatlarını yüksek tutarak kamuyu zarara uğrattıkları; kendi adamları dışındakilerin ihalelere girmelerini engelledikleri ve kamu görevlilerine rüşvet verdikleri .
Mersin Bayındırlık Müdürü Evren'in, daha önce görevden alındığı; ancak idari mahkemeye açtığı davayı kazanarak görevine geri döndüğü öğrenildi. Gözaltına alınan zanlılar arasında il özel idaresi, il milli eğitim müdürlüğü çalışanları da bulunuyor.
Ehliyet operasyonu: Ters Yön
Batman'da ehliyet yolsuzluğu yapan bir çeteye de operasyon başlatıldı. Ters Yön adlı operasyon kapsamında; yaklaşık altı ay süren teknik takibin ardından dün harekete geçen polis, aralarında Batman Halk Eğitim Müdür Yardımcısı ile Batman Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli bir şefin de bulunduğu 16 kamu görevlisini gözaltına aldı. Zanlıların, ehliyet almaya hak kazanamayanların sahte belgelerle ehliyet almalarını sağladıkları bildirildi.