Mersin'de çocuk döven polis açığa alındı

Mersin'de çocuk döven polis açığa alındı
Mersin'de çocuk döven polis açığa alındı
Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, 8 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi D.Ö.'nün, polis tarafından dövülerek hastanelik edildiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını, söz konusu polisin de açığa alındığını bildirdi.

MERSİN – Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, 8 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi D.Ö.'nün, polis tarafından dövülerek hastanelik edildiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını, söz konusu polisin de açığa alındığını bildirdi.

Olay, 11 Eylül'de Şevket Sümer Mahallesi'ndeki Siteler Polis Merkezi önünde meydana geldi. İddiaya göre, polis merkezi önündeki parkta oyun oynayan Hatice Uluğ İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi D.Ö., bir arkadaşı ile kavga etti. Kavgayı gören Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru, çocukları uyardı. Uyardığı çocuklardan D.Ö.'nün kendisine küfretmesine öfkelenen ve ismi açıklanmayan polis memuru, bu kez çocuğu dövdü. Diğer polislerin araya girmesiyle polis merkezine götürülen D.Ö., bir süre bekletildikten sonra ailesine teslim edildi.

Olayın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra evinde rahatsızlanan ve kusmaya başlayan D.Ö., ailesi tarafından Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk muayenesinde 'kum döktüğü' şüphesi bulunarak eve gönderilen D.Ö., kusmaya devam edince tekrar hastaneye getirildi. D.Ö.'nün böbreklerinde, kaburgalarında ve bedeninin çeşitli yerlerinde zedelenmeler olduğu belirtilerek hastaneye yatırıldı. Küçük çocuğun tedavisinin yaklaşık 1 haftadır sürdüğü belirtildi.


BENİ POLİS DÖVDÜ
Hastane odasında başından geçenleri anlatan D.Ö., "Arkadaşımla kavga ediyorduk. Sonra polis geldi beni dövdü, onu dövmedi. Sonra ben ona küfrettim, o da bana vurdu. Sonra götürdü demirlere vurdu. Ardından da karakola götürdüler. Sonra ailem gelip aldı"dedi. Mersin Hali'nde hamallık yapan D.Ö.'nün babası 35 yaşındaki Abdulkadir Özer, oğlunu döven polis hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Siteler Polis Merkezi'nin karşısında oturuyorum. Çocuğum karakolun bahçesinde oynarken, çevik kuvvet polisleri tarafından hastanelik edilmiş. Kafasını arabaya vurmuşlar, her yerini darp etmişler. Sonra soğuk suyun altına tutmuşlar. Eşim gitmiş önce vermemişler, 2 saat sonra eve göndermişler. Eve geldiğinde çocuk darp içindeydi. Hastaneye getirdim kusuyordu, ateşi vardı. Bir haftadır hastanede yatıyor. Çevik polisi bu yetkiyi nereden almış, kimler vermiş" diye konuştu.


POLİS AÇIĞA ALINDI
Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, çocuğu dövdüğü iddia edilen polis memurunun açığa alındığını, polis hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını söyledi. Olayın yakından takipçisi olduğunu belirten Öksüz, olayın yaşandığı polis merkezinin, özellikle çocuklar için bir eğitim ve eğlence merkezi gibi hizmet verdiğini, her gün çocuklarla dolup taştığını ve bu imajın zedelenmesine müsaade etmeyeceklerini kaydetti.


MUSTAFA İNSAN / DHA


8 yaşında çocuğa polis dayağı!