Mersin'de facianın eşiğinden dönüldü

Mersin'de konser sırasında meydana gelen ve ikisi polis 14 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili açıklama yapan Mersin Valisi Osmançelebioğlu, "Patlama konser alanının içinde olsaydı çok daha kötü sonuçlar olabilirdi" dedi.

Mersin Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Müzik Festivali kapsamındaki Candan Erçetin konseri sırasında meydana gelen patlamanın güvenlik çemberi dışında meydana geldiğini belirterek, "Patlama konser alanının içinde olsaydı çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi" dedi.
Osmançelebioğlu ikisi polis 14 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili araştırmalarının devam ettiğini belirtti. Bombanın bir polis otosunun altına bırakıldığını ifade eden Osmançelebioğlu, "Patlayıcının el bombası olma ihtimali var. Ancak, kesinlik kazanmadı" dedi. Saldırının konser alanı dışında gerçekleştirildiğini ifade eden Osmançelebioğlu, şöyle konuştu: "Patlama güvenlik çemberi içinde, yani konser alanında olsaydı çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi. Bunu yapan kişi veya kişiler alana giremediği ve çevrede çok sayıda güvenlik görevlisi olduğu için bombayı polis otosunun altına bırakabilmiş. Konuyla ilgili detaylı açıklama incelemelerin tamamlanmasının ardından yapılacak."
Öte yandan, biri polis memuru 10 kişinin tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Mersin Devlet Hastanesi'ndeki yaralı polis memuru Sadettin Kaçan ile vatandaşlar Erkan Soyer, Hıdır Can, Kerim Üstüner, Murat Şimşek, Serap Ata ve Mehmet Acar'ın sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bulunan yaralılar Serfinaz Barut ve Mehmet Suat Candan ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edilen Murat Göktaş'ın da hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.
Mersin Emniyet Müdür Vekili Süleyman Ekizer de saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Şu ana kadar gözaltına alınan kişi olmadığını belirten Ekizer, "Bu hiç kimsenin yanına kalmaz. Suçlular kısa sürede yakalanacak ve cezalarını çekecek" diye konuştu.