Mersin'de otogar krizi

Mersin'de otogar krizi
Mersin'de otogar krizi
Mersin'de yeni hizmete giren Şehirlerarası Terminali'nde yazıhane fiyatların çok yüksek olduğu gerekçesiyle buraya girmeme kararı alan birçok firma, yıkılan eski otogarda kurdukları çadırda müşterilerine hizmet veriyor.

RADİKAL - Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihaleyle 3 yıllık işletme hakkını 20 milyon TL'ye kiralayan ve 28 Şubat'ta açılışı yapılan Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nde (MEŞTİ) yazıhane fiyatlarının yüksekliği nedeniyle ortaya çıkan kriz giderilemedi. Sadece 4 firma yeni otogarda hizmet verirken diğer firmalar yıkımı devam eden eski otogarın yakınlarında kurdukları çadırda müşterilerine hizmet vermeye çalışıyor. Çadır üzerine firmalarının isimlerini yazan esnaf, sorunun çözümü için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP 'li Burhanettin Kocamaz'ın, gerekli adımı zaman geçirmeden atmasını istedi.

Mersin Şehirlerarası Otobüs ve Yazıhane İşletmecileri Genel Sekreteri Veli Tol, Başkan Kocamaz'ın otogar esnafının yıllarca 'Bedava oturuyorlardı' eleştirisine tepki gösterdi. Tol, Başkan Kocamaz'ın iddialarının geçmişteki tüm belediye başkanlarını itham altında bıraktığını, kendilerinin otogarda yasal çerçeve içerisinde zam yaparak bugünlere geldiklerini kaydetti. Verdikleri mücadelede haklı olduklarını bunu da sonuna kadar sürdüreceklerini vurgulayan Tol, şöyle dedi:

"Biz ekmeğimizin mücadelesini veriyoruz. Ödediğimiz kiraların çok üstünde rakamlar talep edilerek bizim yeni otogara taşınmamızı istiyorlar. Bu mümkün değil. Sayın Kocamaz yeni yaptığı kira sözleşmesini neye göre yapıyor. Yeni otogara gitmeyeceğiz bu nedenle de çadır-kondu otogarda Mersinlilere hizmet vereceğiz. Mersin halkını da bu esnaf hiçbir zaman mağdur etmeyecektir, bunun da bilincindeyiz."

"İDDİALAR GERÇEK DIŞI"

Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmecisi Mersin Şimşek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek ise, kiralarının 500 bin TL ila 800 bin TL arasında olduğu iddialarının gerçekle ilgisi olmadığını ileri sürdü. Şimşek, şöyle dedi:
"Bizim kesinlikle böyle bir talebimiz olmadı. Daha önce eski otogarda firmaların işleyiş sistemi şubelerden ve satılan biletler dahilinde alınan komisyon ücretleri vardır. Biz de bu sistemle Mersin firmalarına tekliflerde bulunduk, fakat bunu da kabul etmeye yanaşmadılar. Yanaşmadıkları gibi de diğer şehirlerin firmalarını da bize karşı kışkırtmaya devam ettiler. Eski sistemle devam etmek isteyen firma sahiplerine kapımız her zaman açıktır. Bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyoruz. Bizlerin kimsenin ekmeğiyle oynama gibi bir düşüncesi olmamıştır."
DHA/Ali Ekber ŞEN - Mustafa ERCAN