Mersin'de Özgecan için büyük yürüyüş

Mersin'de Özgecan için büyük yürüyüş
Mersin'de Özgecan için büyük yürüyüş
Özgecan Aslan için öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi'nde büyük bir protesto yürüyüşü düzenleniyor.

RADİKAL - Mersin'in Tarsus İlçesi'nde hunharca öldürülen Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katledilmesi, kendi üniversitesinde toplanan yaklaşık 15 bin kişi tarafından protesto edildi. Üniversitede toplandıktan sonra D-400 Karayolu'nda yürüyüşe geçen ve çoğunluğunun siyah giydiği gruplar, taşıdıkları mor renkli döviz ve pankartlar, attıkları sloganlarla kadına şiddeti ve Özgecan'ın öldürülmesini protesto etti.

11 Şubat'ta okuldan ayrıldıktan sonra akşam evine gitmek üzere Ahmet Suphi Altındöken'in kullandığı minibüse binen ve 13 Şubat'ta yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan için, tam burslu olarak okuduğu Mersin'e 45 kilometre uzaklıkta D-400 karayolundaki Çağ Üniversitesi ile Yenice Beldesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'nda büyük bir kalabalık toplandı.

6 bin civarında öğrencinin öğrenim gördüğü okulda ve çevresinde, çevre üniversite ve kentlerden gelenlerle birlikte sabah saat 09.00'dan itibaren toplananların sayısı iki saat sonra yaklaşık 15 bini buldu. Toplumda infial yaratan cinayeti protesto etmek için gerçekleştirilen yürüyüşe Özgecan'ın arkadaşlarının büyük bir bölümü siyah giyinerek katılırken, bazı öğrenciler kırmızı boyalı kıyafetler giyerek eylemde yer aldı. Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri de otobüslerle eyleme katılmak isteyenleri üniversiteye taşıdı.

AİLELER İLE HOCALARI DA KATILDI
Öğretim üyeleri ile öğrenci ailelerinin de destek verdiği eyleme katılanlar daha sonra sloganlar atarak D-400 Karayolu'na çıktı. Karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 15 bin kişiye, sürücüler de klakson çalarak, bir kısmı da araçlarını park edip bizzat katılarak destek verdi. Ellerinde Özgecan'ın fotoğraflarını taşıyan ve aralarında makyajla şiddet görmüş bir kadını canlandıran öğrencilerin de bulunduğu topluluk, ayrı kollardan Yenice Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüp burada toplandı. Bir grubun, 'Erkekler de ağlasın' sloganı dikkat çekti. (Tolunay DUMAN-İbrahim MAŞE-Fatih KARAÇALI/TARSUS/DHA)  http://www.radikal.com.tr/129588112958812

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU EYLEMİN İÇERİSİNDE OLMADIĞIM İÇİN BENDE SUÇLUYUM!!! - user408289

  Düşününce ne kadar bastırılmış, susturulmuş bir toplumun bireyleri olduğumuzu daha iyi anlıyorum, yalana gerek yok hepimiz korkuyoruz, konuşmaktan ve düşüncelerimizi paylaşmaktan korkuyoruz, bu korkumuzda ne yazıkki canilere ve baskıcı iktidar ile yandaşlarına daha çok cesaret veriyor, bu nedenle bende dahil korkusundan dolayı susan tüm bireylerinde bu tip olayların sorumluları arasında olduğunu düşünüyorum, korktuğum ve sustuğum için UTANIYORUM !!!

  Katılıyorum Bedenen. - Hayal Denizi03

  Hunharca katledildi Özgecan, Salkım söğüt gibi salladı Türkiye'yi giden Can! Kimisi medet bekler kaybedilen candan, Sağlığında elini tutmaz selamı vermezken; Ağlayan Annenin yanından ayrılmaz, düzenbaz sahtekar olan. Yalnız Yürüyüş yeter mi? Bence yetmez, Özgecan'ın katline fetva veren cehalet mahkum edilmeli, Bu toprakta yeşeren kadın düşmanlığı yok edilmeli.