Mersin'de polislerle işçiler arasında arbede

Mersin'de polislerle işçiler arasında arbede
Mersin'de polislerle işçiler arasında arbede
Mersin Limanı'nda yükleme, boşaltma ve nakliye işlerini yapan taşeron firmada çalışırken işten çıkarılan işçilere, önce bir servis otobüsünün önünü kesmek ardından da limana girmek istedikleri için polis müdahale etti


Özelleştirildikten sonra PSA-Akfen ortak girişimi bünyesindeki Mersin International Port (MIP) tarafından işletilen Mersin Limanı’nda taşeron firmada çalışırken ekonomik durgunluk ve iş hacimlerindeki düşüş gerekçe gösterilerek işten çıkarılan işçiler, eylemlerini 126. gününde de sürdürdü.
Sabahın erken saatlerinde Liman (A) kapısı önünde toplanan çok sayıda işçi, işten çıkarılmalarının ardından yerlerine yeni alımlar yapıldığını öne sürerek, işçi taşıyan bir servis otobüsünün önünü kesmek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri ile işçiler arasında arbede çıktı. Daha sonra Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Sekreteri Gürel Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu sendika temsilcileri işçileri yatıştırdı.
Bir süre sonra, limana girmeye çalışan işçilere polis bir kez daha müdahale etti. İşçiler, liman kapısından uzaklaştırıldı.
Ayrıca liman sahasına giren bir işçinin yaklaşık 40 metre yüksekliğe sahip vincin üzerine çıkarak, "işimizi istiyoruz" yazılı bir pankart açtığı görüldü.
TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Liman (A) kapısı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Ocaktan bu yana eylemlerini sürdüren işçilerin haklı ve onurlu bir mücadele yürüttüklerini söyledi.
Eyleme ülke genelindeki diğer işçi örgütlerinden de destek isteyen Öztürk, "Birçok görüşmemize rağmen, işçilerimizin sıkıntıları giderilmedi. Bu nedenle artık yapılan haksızlığa bir son verilmesini istiyoruz" diye konuştu.(aa)