Mersin'de trafik faciası: 9 ölü

Mersin'de trafik faciası: 9 ölü
Mersin'de trafik faciası: 9 ölü
Tarsus- Adana- Gaziantep otoyolunda birbirlerine 25 metre uzaklıkta ve 5 dakika arayla meydana gelen iki kazada, 3'ü İranlı 9 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Murat KİBRİTOĞLU- Tolunay DUMAN


Kaza, saat 06.30'da Tarsus'a 30 kilometre uzaklıkta otoyolun Damlama Mevkii'nde meydana geldi. Adana yönüne giden 55 yaşındaki Ömer Kara yönetimindeki 57 DF 767 otomobil, 3 şeritli otoyolun en sağındaki şeritte giden ve yükü olmayan 29 yaşındaki Kadir Ekinci yönetimindeki 38 FS 013 plakalı kamyona arkadan çarptı. Aşırı hızlı olan otomobil, çarpmanın etkisiyle hurdaya dönerken savrulup, orta şeritte durabildi. Otomobilin sürücüsü Ömer Kara ile aynı araçta bulunan eşi 53 yaşındaki Nuray Kara, İran uyruklu 69 yaşındaki Bilal Sidani, eşi 67 yaşındaki Emine Sidani, kızları 32 yaşındaki Yeliz Duru Sidani öldü.
Bu kazayı gören otoyoldaki diğer araçların sürücüleri de yardım amacıyla durdu. Bu sırada, duran sürücülerden bazıları 43 yaşındaki Ramazan Demirci yönetimindeki 38 ST 340 plakalı orta şeritte duran kamyonun, araç trafiğini aksatmaması ve yeni kaza olmaması için açık olan sol şeritten geçip, kaza yapan araçların önüne alınmasını istedi. Demirci, aracını çekmek istediği sırada, aşırı hızla gelen 44 yaşındaki Hikmet Karael yönetimindeki 33 NZ 404 plakalı otomobil de bu kamyona arkadan çarptı.
Yan dikiz aynalarında eşarp bağlı olan, Bursa'da katıldıkları bir düğünden Tarsus'taki evlerine dönen Karael ailesinin bulunduğu otomobilin sürücüsü Hikmet Karael ile eşi 35 yaşındaki Zeynep Karael, çocukları 17 yaşındaki Levent Karael kaza yerinde, 11 yaşındaki Sedef Karael ise kaldırıldığı hastanede öldü. Kazada ağır yaralanan 3 yaşındaki Merve Karael, Tarsus 70'inci Yıl Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi altına alındı. 25 metre uzaklıkta yaklaşık 5 dakika arayla meydana gelen kazalarda, her 2 otomobil de hurdaya döndü.
İki kazada yaşamını yitiren 9 kişiden 7'sinin cesedi araçlarda sıkıştı. Tarsus Belediyesi Arama- Kurtarma Ekibi'nin yardımıyla cesetler ön tarafları demir yığınına dönen araçlardan çıkarılabildi. Olay yerinde yaklaşık 80 metre fren izi bulunması nedeniyle otomobillerin aşırı hızlı oldukları, takip mesafesine uymamaları nedeniyle kazanın meydana gelmiş olabileceği belirtildi. Kazaya neden olan kamyonların şoförlerini gözaltına alan jandarma, soruşturmayı sürdürüyor.
Tarsus- Adana- Gaziantep otoyolunun Tekir gişelerinden sonra Adana yönünde yaklaşık 28 kilometrelik iniş olan, yokuş aşağı yolda eğimden yararlanmak isteyen sürücülerin viteslerini boşa aldığı, aşırı hızlanan araçların ani durumlarda fren yapamaması ve sürücülerin direksiyon kontrollerini yitirmesi nedeniyle bu mevkide sık sık kaza oluyor. (dha)

Ölüm noktaları

SIK kaza meydana gelen Damlama Mevkii, Mersin’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Damlama Köyü'nden adını alıyor. Türkiye’de trafik kazalarının en çok meydana geldiği yerler olarak bilinen, ‘Kaza Kara Noktaları’nın yol haritasında Damlama Mevkii de bulunuyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkilileri, yol yapım hatası, bakımsızlık gibi nedenler yüzünden kaza türünün yoğunlaştığı noktalar olarak tanımlanan ‘Kara Nokta’ sayısının, Türkiye genelinde 608 olduğunu bildiriyor.
Her 100 araç başına ortalama 60 ölümün düştüğü Türkiye’de ‘Kaza Kara Noktaları’ndaki riski en aza indirmek için çalışmalar sürdürülürken 608 kara noktadan 31'inde hız denetimi ile riskin ortadan kaldırılabileceği kaydediliyor. Karayollarında yapım hatası ve altyapı yetersizliğinden kaynaklanan ve sürücülerin daha dikkatli olması istenen yerlerden bazıları şunlar:
* İzmir-Ankara Karayolu: Ambarlar Kavşağı, Belkahve civarı, Kemalpaşa Kavşağı, Sütçüler Mevkii, Armutlu Köprüsü civarı
* İzmir-Aydın Karayolu: Kısıkköy Kavşağı, Ayrancılar Beldesi, Pranga Mevkii, Çamlık Mevkii
* Denizli Kumkısık rampası, Akhan Köprüsü ve Tavas Rampası
* Afyon-Sandıklı, Burdur-Çeltikçi, Kumluca-Antalya, Manavgat-Antalya yolları
* Pozantı-Tarsus, Soğukpınar, Vali Çeşmesi, Damlama, Çamalan ve Sarıışık mevkii
* Hendek-Düzce, İzmit-Karamürsel-Yalova Yolu, Bolu Dağı geçidi, Gerede Kurşunlu Karayolu, Dilovası rampası
* Karacabey-Bandırma-Edincik ve Gemlik-Bursa yolu
İstanbul sınırlarında yer alan ölüm noktaları ise şöyle:
Büyükdere Caddesi, Piyalepaşa Bulvarı, Dolmabahçe Caddesi, Göztepe-Suadiye-Bostancı sahil yolu, Pangaltı Cumhuriyet Caddesi, D-100 Fidanlık Mevkii, D-100 Kozyatağı-Harem arası, D-100 Çobançeşme Mahallesi Küçükçekmece-Varyant arası, Halaskargazi Caddesi, Bağdat Caddesi, Altunizade köprüaltı.