Mersinli avukatlardan ortak Özgecan kararı

Mersinli avukatlardan ortak Özgecan kararı
Mersinli avukatlardan ortak Özgecan kararı
Mersin Barosu, avukatların Özgecan Aslan'ı öldürdüğü öne sürülen zanılıları savunmayacağını açıkladı.

RADİKAL- Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Tarsus ilçesinde ölü bulunan Özgecan Aslan'ın katil zanlılarını Mersin'den hiçbir avukatın savunmak istemediğini belirtti.
Antmen, yazılı açıklamasında, Özgecan Aslan'a Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve yakınlarına ise sabır diledi. Aslan'ın katil zanlılarının yakalanıp, soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Antmen, şunları kaydetti: "Yargılama sürecinde sonuna kadar ailenin yanında olacağız ve bu davaya müdahil olup, sanıkların en ağır cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Öte yandan Mersin'den hiçbir avukat bu canileri savunmak istememektedir. Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) müdafiliğinden görev gelmesi halinde avukat arkadaşlarımız bunu kabul etmeyeceklerdir. Herkesin savunma hakkı bulunduğu düşünülse dahi biz canileri savunmak istemiyoruz."

 

MERSİN/AA


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Ceza

  ,

  Avukat

  ,

  katil

  ,

  Aslan

  ,

  Özgecan Aslan

  http://www.radikal.com.tr/129361812936183

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kutsal değil - user550796

  Doğru bir karar.Oldum olası savunma hakkı kutsaldır cümlesi bana saçma gelmiştir.Değildir işte.

  yanlış karar - gundi ghandi

  Bir avukat olarak bu karara karşı çıkıyorum. Bu tür şovlar popüler konularda sempatik görünmek adına yapılıyor. daha karar açıklanmadan o 3 kişinin suçlu olduğuna karar vermektir. Avukatlık tecavüzcüyü ya da katili savunmak değildir. Avukatlık bir dengeleme unsurudur. savcılık makamına karşı zanlının olası hafifletici sebeplerini hatırlatmaktır. ya da aslında suçu olmayan birinin haksız yere ceza almasını önlemektir. Örneğin bu olayda; o 3 kişiden biri, suçun başlamasına katkıda bulunmamış ve sonradan korku veya baskı gibi nedenlerle olaya dahil olmuş ve kendini savunamadığı için diğer kişilerle aynı cezayı almışsa bu bir hukuk cinayeti değil midir?

  SUC VE CEZA - Equalizer001

  RADİKAL: ?Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Tarsus ilçesinde ölü bulunan Özgecan Aslan'ın katil zanlılarını Mersin'den hiçbir avukatın savunmak istemediğini belirtti?. Avukatlar istemeseler de akli dengeleri yerinde oldugu muddetce her turlu sucluyu savumnaya mecburdurlar. Nasil bir doctor ben katil bir hastaya mudahele etmem diyemiyorsa, bir Avukat da ben bir katili savunmam diyemez.Ote yandan; Adalet asigi Avukatlar Turkiye Barolar Baskanligi semsiyesi altinda orgutlenerek AB?nin zorlamasi ile kaldirilan Idam cezasinin sartli olarak yeniden uygulnmasini tartsimaya acabililer ve acmalidirlar. Bu ise, Ozgecan Aslan?in barbar katilini idam cezasina captirarak baslayabilirler. ?Eğer yasalara saygı gösterilmesini istiyorsak, önce saygı duyulacak yasalar yapmamiz gerekir.?__Louis D. Brandei