Meryem Ana Kilisesi canlandı

ABD, Avrupa ve İstanbul'da yaşayan Diyarbakırlıların tarihi eserlere sahip çıkmak amacıyla başlattıkları çalışma kapsamında Sur beldesinde bulunan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi restore edildi.

DİYARBAKIR - ABD, Avrupa ve İstanbul'da yaşayan Diyarbakırlıların tarihi eserlere sahip çıkmak amacıyla başlattıkları çalışma kapsamında Sur beldesinde bulunan Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi restore edildi. Kilise, dün ayinle ibadete açıldı. Mardin'in Midyat ilçesindeki Deyrul Umur Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş'ın yönettiği ayinde, tütsüler yakılarak Türkçe, Arapça ve Süryanice ilahiler okundu, mum yakılarak dilekte bulunuldu.
ABD, Avrupa ve İstanbul'da yaşayan Diyarbakırlı yaklaşık 250 Süryani, ayinde bir araya gelerek hasret giderdi. Hollanda'dan gelen Hatun Ateş adlı vatandaş, 36 yıl önce Diyarbakır'dan ayrıldığını söyledi. Birlikte doğup büyüdüğü komşularını görünce gözyaşlarına hâkim olamayan Ateş, ölmeden önce çocukluğunun geçtiği yerleri gördüğü için çok duygulandığını ifade etti.


    http://www.radikal.com.tr/7468577468570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.