Mesai saatine ramazan ayarı

Kamu kuruluşlarında mesai, yemek ve servis saatleri fiilen iftar vakitlerine uyumlu hale getiriliyor. TBMM de yasama çalışmasını iftara göre ayarladı.

ANKARA - Ramazan ayı dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşları, fiilen iftar saatleri ile uyumlu mesai düzeni içine girecekler. Kamu kuruluşlarında çalışan memurlar saat 16.00'dan itibaren işler fiilen duracak. Kamu kuruluşlarının büyük bölümünde oruç tutanlar için ayrı yemek servisi yapılacak, servis araçlarının kalkış saati yetkili amirin onayıyla öne alınabilecek.
Erken paydos
Refahyol hükümetinin mesai saatlerini iftar vaktine göre düzenleyen genelgesi, büyük tepki aldığından ramazan ayı düzenlemeleri o tarihten beri resmi olarak yapılmıyor. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurların çoğunluğunun oruç tutması nedeniyle 'fiili' uygulamalar gündeme geliyor.
Bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda oruç tutan kamu görevlilerinin büyük bölümünün mesaisi, iftar saatlerinden yarım saat önce sona eriyor. Bazı kamu kuruluşları iftar için özel yemek çıkarıyor.
Daha az çalışma
Amirler, gece sahura kalkan memurların ertesi gün işe mesai saatlerinden biraz daha geç gelmelerine göz yumuyor. Bu yıl mesai saatinin enerji tasarrufu nedeniyle yarım saat öne alınması da eklenince, çalışma saatleri daha da kısalmış olacak.
Oruç tutan kamu görevlilerinin iş performansında özellikle iftar saatlerine doğru düşüş başlıyor. İftara endekslenen mesai, öğleden sonra saat 16.00 dolayında fiilen duruyor. Ramazan ayında yılın diğer aylarına kıyasla iş ve işlem kapasitesinde yüzde 50 azalma oluyor. Ramazanın ilk günlerinde mesai iftardan sonra bir süre devam ediyor, ancak iftar saatinin her gün ileri kaymasından dolayı ayın ortalarına doğru, iftar sonrası mesai normale dönüyor.
Servis saati
Ramazan ayında memurları taşıyan servis araçlarının hareket saatleri de değişiyor. Bazı kamu kuruluşlarında servis araçları ikiye bölünerek bir kısmı iftardan önce, bir kısmı ise iftardan sonra çalışıyor. Bağlı oldukları amirlerinden 'iftar izni' alan memurlar, mesai saatinden önce işyerinden ayrılabiliyor.
Yemek azalıyor
Ramazanda kamu kuruluşlarındakiyemek düzeni de tamamen değişiyor. Tüm kurumlarda oruçtutmayanlar için öğle yemeği çıkarılıyor,
ancak mönüdeki kalite düşüyor ve yemek çeşitleri azalıyor.
Öğle yemeği ramazan ayı öncesine göre yarı yarıya daha az çıkartılıyor. Ayrıca, kurumlarda iftar yemeği uygulaması başlıyor.
İftar yemeklerinde mönüye hurma, pide, zeytin, pastırma gibi geleneksel ramazan yemekleri ekleniyor. Bazı kurumlarda amirler, memurlarla birlikte topluca iftar açıyor. Genelde hizmet vermediği için iftar vaktinden önce kurum lokantalarında yemek yemek mümkün olamıyor.
Oruç panoları
Devlet dairelerinin ilan panoları ramazanda oruçla ilgili duyurularla doluyor. Kurumlara bağlı vakıfların iftarlık satışları, ekonomik iftar yemeği seçenekleri, fitre ve zekât toplayan kuruluşların duyuruları bu panolarda sergileniyor. Kurumlara bağlı vakıfların yiyecek satışında da ramazan dolayısıyla memurlar için indirim yapılıyor.
***
Meclis'e özel düzen
TBMM Genel Kurulu ve Meclis komisyonlarında ramazan düzenine geçildi. Koalisyon ortağı partilerin grup başkanvekilleri tarafından hazırlanan iftar saatlerine uygun mesai önerisi muhalefet partilerinin temsilcileri tarafından da benimsendi. Elden imzalatılan Danışma Kurulu kararı uyarınca, TBMM Genel Kurulu Ramazan ayı boyunca 12.00-16.00 saatleri arasında toplanacak. İftar saatinden sonra ise Genel Kurul yeniden toplanmayacak. TBMM Lokantası iftar saatlerinde açık olacak ve iftar için özel mönü çıkarılacak. Lokantada, milletvekilleri veya partiler tarafından özel iftar yemekleri de verilebilecek.