Mesaiden sonra ultrason yasak!

Trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastaneden taburcu edildikten yarım saat sonra yaşamını yitiren 18 yaşındaki Vedat Arpa' nın dramı, Türkiye'de insan hayatına verilen değerin ne kadar ucuz olduğunu gösterdi.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastaneden taburcu edildikten yarım saat sonra yaşamını yitiren 18 yaşındaki Vedat Arpa' nın dramı, Türkiye'de insan hayatına verilen değerin ne kadar ucuz olduğunu gösterdi.
14 ay önce, karşıdan karşıya geçmek isteyen Arpa'ya, Şaban Ali Kaçalın yönetimindeki servis minibüsü çarptı. Arpa, Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Acilde görevli doktor Hüseyin Sucuoğlu'nun, sağ diz kapağına dikiş attığı Arpa taburcu edildi. Ailesi tarafından evine götürülmek üzere otomobile bindirilen Arpa, yarım saat sonra yolda yaşamını yitirdi.
Oğlunun doktor ihmali sonucu öldüğünü ileri süren baba Nurettin Arpa, "Doktor, 'Hayati tehlikesi yoktur' diye rapor verdi. Oğlum, uzun süre sedyede bekletildi. Çekilen tomografide bir şey olmadığı yazıyor, ama otopside oğlumun kaburgasında kırık saptandı, iç kanama sonucu öldüğü ortaya çıktı" dedi.
Doktor itiraf etti
Nurettin Arpa, şoför Şaban Ali Kaçalın, Karşıyaka Devlet Hastanesi Başhekimliği, doktorlar Hüseyin Sucuoğlu, Semih Yürekli, Şerifhan Alp Aydın ve İsmail Yavuz Polat hakkında toplam 200 milyar lira maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açtı. Dr. Hüseyin Sucuoğlu ise, savunmasında ihmali itiraf etti: "Pratisyen hekim olarak nöbetçiydim. Gerekli tüm tetkikleri yaptırıp, hastayı uzman doktorlara gösterip, konsültasyon istedim. Taburcu etmeye uzman doktor karar verir. İç kanamanın tespit edilmesini sağlayan ultrason cihazı, hastane yönetiminin aldığı kararla mesai saatinden sonra, yani saat 18.00'den sonra çalıştırılmıyor. Yaralı hastaneye bu saatten sonra geldiği için, ultrasonda bakımı yapılamamıştı."
Hastane yönetimi, doktorlar ve Vedat Arpa' ya çarparak ölümüne neden olan şoför Şaban Ali Kaçalın hakkında ayrıca Karşıyaka 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde üçer yıl hapis cezası istemiyle açılan dava devam ediyor.