Mesajlar alındı, gereği yapılacaktır

Mesajlar alındı, gereği yapılacaktır
Mesajlar alındı, gereği yapılacaktır
Cumhurbaşkanı Gül, "Demokrasi sadece sandık değildir. Verilen bütün mesajlar not edilmiştir. Bu saatten sonra nerkes sakin olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı ile başlayıp Türkiye ’nin birçok iline yayılan protestolarla ilgili olarak, “İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği yapılacaktır” dedi. Sağduyu çağrısında bulunan Gül önemli bir de mesaj verdi: “Demokrasi demek ‘sadece seçim’ demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabii de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabii ki bunun bir parçasıdır.”
Cumartesi günü yayımladığı mesajıyla, ‘sağduyu’ çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Gül, olayların sürmesi üzerine dün bir kez daha kameraların karşısına çıktı. “Türkiye’nin demokrasi yolunda olduğuna ve demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke olduğuna vurgu yapan Gül, “Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar Batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabii ki” dedi.

Sadece sandık değil

Türkiye’de herkesin düşüncesi, fikirleri ve inançlarının hepsinin de saygı değer olduğuna işaret eden Gül, “Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı, bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu. Demokrasilerin seçimlerle halkın iradesi ile ortaya çıktığını kaydeden Gül, “Ama ‘demokrasi’ demek ‘sadece seçim’ demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabii de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabii ki bunun bir parçasıdır. Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum. Ve şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim. İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. Yalnız, bundan sonra artık dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Herkesin tecrübesinin bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütlerin devreye girdiklerini ve onları esir aldıklarını ve yanlışlara soktuklarını tecrübelerin gösterdiğine işaret eden Gül, “Buna hiç müsaade etmemek gerekir. Herkes sagduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları, görüşleri, varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki, bunlar getirildi, bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir” dedi. Bir ülkenin imajını yapmanın kolay olmadığını kaydeden Gül, “Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir. Şunun da yine bilinmesini isterim ki, bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler, gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye’nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan, hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu ’daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz” dedi. Bu saatten sonra herkesin sakin olması gerektiğini kaydeden Gül, “Ben bir kez daha bütün vatandaşlarımın sağduyu içinde hareket edeceklerine inanıyorum ve söylediğim gibi verilen bütün iyi niyetli düşünceler okunmuştur, not edilmiştir ve mesajlar da alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesile ile sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum” diye konuştu.