Mescit için imza alamayan öğretmen sınıfta Alevilerle Sünnileri ayırdı!

Mescit için imza alamayan öğretmen sınıfta Alevilerle Sünnileri ayırdı!
Mescit için imza alamayan öğretmen sınıfta Alevilerle Sünnileri ayırdı!
Akdere Çağrıbey Anadolu Lisesi'nde bir öğretmenini okulda mescit açılması için hazırlanan dilekçeyi ailelereine imzalatmayan öğrencileri 'Alevi ve komünist' olmakla suçlayarak sıralarını ayırdığı bildirildi.

Ankara 'daki Akdere Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde bir öğretmenin, okulda mescit açılması için hazırladığı dilekçeleri ailelerine imzalatmaları için öğrencilere baskı yaptığı belirtildi. Dilekçeleri kabul etmeyen öğrencileri sınıfta Alevi ve Sünni olarak ayrı yerlerde oturtan öğretmenin öğrencilere, “Komünistler ve Aleviler kucak kucağa oturan milletlerdir” dediği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Mert Taşçılar'ın haberine göre, Tarih öğretmeni Nuri Işık, görev yaptığı Akdere Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde mescit açılması için dağıttığı dilekçeleri ailelerine imzalatmaları için öğrencilere baskı yaptığı öğrenildi. Işık’ın bu girişimine bazı öğrenciler karşı çıkarak dilekçeleri kabul etmediler. Bunun üzerine öğrencilere tepki gösteren Işık’ın, öğrencileri Komünist ve Alevi olmakla suçladığı, sınıflarda öğrencileri Sünni ve Alevi diyerek ayrı oturttuğu belirtildi.

Okul Müdürü Ali Özdemir iddiaları kabul ederek, “O konu üzerinde hassasiyetle duruyorum. Konuyu ilçe milli eğitim müdürümüzle görüştüm. Hocamızın fevri davranışları olursa sonucuna katlanır. Bu kötü şeyler kesinlikle müsaade edilmeyeceğini de bilmesi lazım” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığı da okula müfettiş göndererek soruşturma başlattı.

Mescit talebi için, “Bunun kesinlikle olmayacağını zaten gelen velilerimize de söyledim. Onlara böyle bir talebin yerinin şu anda TBMM ve Anayasa olduğunu söyledim. Okul zaten böyle bir makam değil” ifadelerini kullanan Özdemir, ilçe milli eğitim müdürü ile de görüştüğünü belirtti.

Mescit açılması için kendisine verilen dilekçeyi ailesine imzalatmayı kabul etmeyen öğrenci C.D., diğer öğrenciler tarafından Facebook üzerinden tehdit edilirken okulda öğrenciler tarafından sıkıştırıldı.

Müdür Özdemir, C. D’nin tehdit edilmesini ve okulda yaşanan tartışmaları, “Ufak tefek şeyler. Onlara ben müdahale ettim. Kardeşlik duygusunu anlattım. Kimse kimseyi ötekileştirmesin dedim. Gerekeni anlattım, sizler müsterih olun. Böyle bir şey burada kesinlikle meydan bulmaz” sözleriyle değerlendirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1133556113355635

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu Olanlar Gerçektir Bizzat Şahit Oldum. - neary

  Ankara Çağrıbey Anadolu'da okuyorum. Bazı arkadaşlarım olay yaşanmadı demiş. İsimlerine baktım onlar olayın yaşandığı sınıfta okumuyorlar ki. A şubesinde oldu bunlar. D ve C şubesindeki öğrenciler ''yapmadı yalandır'' demiş. Ben A'dayım C.D.'ye aynen bunları söyledi. Biz karşı çıktık. Sonra teneffüste E şubesinden arkadaşlar geldi. Ne oldu falan diye. MÜDÜRÜN HABERİ YOKTU ÖĞRENCİLERE SORDU NE OLUYOR DİYE.

  Inanc ozgurluyu - Cibin

  Hocanin japtigi hareket yanlistir eger oyrencileri sunni ve alevi diye ayirdiysa. Ama insanlarin inaanc ozegurlukleri olmali ve her kim inancta olursa olsun inaancinin gereklerini yerine geti irebilmesi icin uygun ortam saglanmalidir.Ve bu butun ogrenciler icin gecerli olmalidir hangi dinden olursa olsun. Ve bunu okulyonetimi kendisi yapmalidir ve bu is bireylere brakilmamalidir.

  CEMAAT ÇALIŞIYOR - cyxzt

  Aşağıdaki yorumlarda adamların hocalarını savunmak için kullandıkları üslup haberin doğru olduğunu kanıtlıyor ne yazık ki. Böyle utanılacak beyinler karartıyor gelecek nesillerin aklını, vicdanını.

  o öğretmen - pispor

  bölücü faşist zihniyetli biridir.devlet bu öğretmeni derhal görevinden almalıdır.çünkü insanların inançları ile alay etmiş insanları ayırmış.alevi inançlı insanlara hakaret ederek insanlık suçu işlemiştir.

  Hakkı savunmaya çalışanlar ilk önce başkalarının hakkına saygı duymalılar bence - zynpkmzc

  Ayrımcılığın gereksiz bişey olduğunu savunurken haklısınızdır belki ama bize hakkı ve hakkı korumayı en iyi şekilde anlatan,okulda görevini en iyi şekilde yerine getiren bir öğretmen hakkında bu şekilde iftira atılması hiç bir şeyi haklı kılmaz.Kul hakkına giriyorsunuz denilse karşı çıkarsınız ama bu yaptığınız ne kul hakkına ne insan hakkına sığıyor.Bence her şeyden önce oturup düşünün belki vicdanınız bu yapılana karşı çıkar da Nuri Hocanın suçsuz olduğunu söyleyebilecek kadar adam olabilirsiniz. Çağrıbey Anadolu Lisesinin bir öğrencisi olarak ben de tüm olaylara şahit oldum ve bırakın ayrımcılığı en ufak bir adaletsizlik yapıldığında bizden özür dileyecek kadar şeref sahibi bir adamın gelmesi gereken en son nokta bu. Hani dersiniz ya yaptığınız yobazlık diye asıl yobazlık sizin bu yaptığınızdır. Bu ülkede adaletten en ufak parça dahi duruyorsa bu haberlerin yalan olduğu da anlaşılacaktır.

  Öğretmenlere hakaret. - Su Cemre Sim

  Bu kadar cahil,çapsız adam öğretmenlik mesleğinin saygınlığını azaltıyor.Savcılar bu haberi suç duyurusu olarak saymalı.Sivil toplum örgütleri tepkilerini göstermelidir.

  fitne - mchore34

  esed ve ajanlarının işbirlikçileri bu ulkede mezhep kavgası çıkarmaya calısıyor bunlara bılerek veya bılmeyerek alet olmayın kardesler alevı sunnı hepimiz bu topraklara aitiz ortamı gererek kutuplasmaya gerek yok kıllık olsun dıye de kimse kımse iftira atmasın dusmanlık değil dostluk pekıssın yezıd kahpesının yaptığını esed halkına yapıyor bızede yapmak ıstıyor buna engel olmak bırlıkten gecer