Mesir macunu izdihamı: 30 yaralı

Mesir macunu izdihamı: 30 yaralı
Mesir macunu izdihamı: 30 yaralı
Manisa'da bu yıl 473'üncüsü düzenlenen Uluslararası Mesir Festivali'nde çıkan izdihamda 30 kişi yaralanırken, polis bariyerleri aşmak isteyen bazı gruplara biber gazıyla müdahale etti.

MANİSA - Manisa'da bu yıl 473'üncüsü düzenlenen Mesir Festivali kortej yürüyüşü, Valilik önünde başladı. Kortejin başında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tokalaştı. Ardından başlayan yürüyüş sırasında vatandaşların Bahçeli'ye yoğun ilgi göstermesi yürüyüşün yavaşlamasına neden oldu.

Bunun üzerine Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün talimatıyla güvenlik görevlileri, protokolü ikiye böldü.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile AK Parti milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, İlknur Denizli, Recai Berber, Selçuk Özdağ ve Vali Daşöz birlikte yürürken, onların 50 metre arkasından muhalefet geldi.

Bahçeli'nin yanında duran MHP'nin 15 milletvekili ile CHP milletvekilleri Sakine Öz, Özgür Özel, Hasan Öner kol kola girerek yürüdü. Bahçeli, Sultan Camii'ne girerken bazı kişiler bozkurt işareti yaparken, barış işareti yapıp yuhalayanlar da oldu.

Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi, Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen festivalde, 473 yıllık şifa geleneği bir kez daha yaşatıldı. 1 milyon lira bütçeyle hazırlanan festivalde, temsili saçım töreni öncesi 'Bir Kadın Bir Erkek' dizisinin oyuncuları olan Demet Evgar ve Emre Karayel, tarihi Hafsa Sultan ve Merkez Efendi rollerini canlandırdı.

5 TON MESİR SAÇILDI
Geçen yıl 4 ton karılan mesir macunu, bu yıl ilk kez 5 ton karıldı ve caminin minarelerinden halka saçıldı. Yüzlerce kişi, 'Eller havaya eller şifaya' diyerek, macun topladı. Saçım törenin başlangıcında Devlet Bahçeli ile Bekir Bozdağ da vatandaşlara mesir saçtı.

Mesir saçım töreninde Devlet Bahçeli, macun toplamaya çalışmadı, korumalar saçımı süren macunların MHP Genel Başkanı'na isabet etmemesi için ellerini onun başının üzerinde tuttu.

'HAFSA SULTAN'IN TANSİYONU DÜŞTÜ
Hafsa Sultan'ı canlandıran sanatçı Demet Evgar'ın mesir saçımı sırasında tansiyonu düştü. Yüzünü yıkayıp su içen ünlü oyuncu, koltuğa oturup bir süre dinlendi ve mesir saçımını buradan izledi. Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerde görev alan Manisa polisine ayrıca, İzmir, Bursa, Denizli ve Aydın'dan gelen 1700 polis destek verdi. Festivale 40 bine yakın kişi katıldı.

POLİS BİBER GAZI SIKTI
Polis festival alanında kapkaç yapmaya çalıştığı ileri sürülen 10 kişiyi yakaladı. Ayrıca bariyerleri aşıp, protokolün bulunduğu Sultan Camii'ne girmek isteyen 15 kişilik gruba polis biber gazı sıktı ve cami çevresinden uzaklaştırdı. Çıkan izdihamda 30 kişi hafif şekilde yaralandı. (dha)