Meslek kursuna hücum var

İşsizlik, meslek edindirme kurslarına rağbeti artırdı. Belediyelerin açtığı kurslara devam eden on binlerce genç arasında ODTÜ'den mezunlar bile var.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Meslek lisesi veya üniversite bitirdiği halde iş bulamayan binlerce genç, oto kaportacılığından bilgisayar işletmeciliğine kadar 65 branşta sanat ve meslek eğitimi veren belediye kurslarında gelecek arıyor. Kursa başvuru nedenlerinde 'yalnızlığı paylaşmak' ve 'iş bulmak' ilk sırada.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), 25 ilçedeki 75 merkezde 1996'dan beri ücretsiz sanat ve mesleki eğitim veriyor. Eylül-haziran arasındaki kurslara kayıtta ön şart yok. Ancak kontenjan sınırlı olduğu için eylül başında başvuru sırasına göre kayıt yapılıyor.
Rakamlar şaşırtıcı
Sekiz yılda 68 bin kişinin eğitim gördüğü İSMEK'e, bu yıl çoğu eğitim görmüş gençlerin oluşturduğu 45 bin kişi başvurdu. Artış beklediklerini, ama karşılaştıkları bu rakam karşısında şaşkına döndüklerini belirten İSMEK Koordinatörü Erol Erdoğan, artışın temelinde işsizlik bulunduğunu söyledi. İSMEK'in ikinci bir yüksekokul gibi eğitim verdiğini vurgulayan Erdoğan, şu bilgileri verdi:
"45 bin kişi, birçok üniversitenin öğrenci sayısından, pek çok il ve ilçenin nüfusundan fazla. İSMEK'in kurumsallaşmasının yanı sıra bu artışın temelinde işsizlik, kentteki yalnızlık, boş vakitlerin fazlalığı, paylaşmayı sağlayacak ortamların azlığı gibi nedenler var.
'Yüzde 30'u iş buluyor'
Geçen sene eğitim alan 20 bin kişiden yüzde 36'sı boş vaktini değerlendirmek, yüzde 33'ü meslek edinmek için İSMEK'e geldiğini söylüyor. Kursiyerlerin yüzde 60'ı lise ve üniversite mezunu. Biz iş taleplerini, aracılık vasfı üstlenmeden kursiyerleri haberdar ediyoruz. Hepsi doğrudan üretim değil, müzik, resim gibi sanat kursları da var, ancak mezun kursiyerlerin yüzde 30'unun, iş bulma amacına ulaştığını tahmin ediyoruz."
ODTÜ'den bile var
Kurslara, meslek edinmek amacıyla ticaret ve meslek lisesi okuyanların yanı sıra, Marmara Üniversitesi, İÜ ve ODTÜ gibi üniversite okuduğu halde iş bulamayan gençler de katılıyor. Ancak, çevrelerinden çekindikleri için bu gençler konuşmak istemiyor.
Fatih Ticaret Meslek Lisesi'ni bitirdikten sonra şu an Açık Öğretim Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde okuyan Gözde Göztaşı, iş bulmak için bilgisayarlı muhasebe eğitimi aldığını, iktisat fakültesinde okuyan Eda Özay ise, daha önce İSMEK'e gelip de iş bulan arkadaşlarını örnek alarak İSMEK'te mesleki eğitim aldığını söylüyor.
Bilgisayar ve İngilizce eğitimi alan Selda Varlık, 10 yıl bankacılık yaptıktan sonra işten ayrılmış: "Haftada beş gün bilgisayar, bir gün İngilizce öğreniyorum. Kendimi geliştirmek, yeni bir iş alanına girerken iş başvurumda bana yardımcı olması için buradayım."
Seçenek çok
Görsel sanatlar: Sinema, TV, fotoğrafçılık.
Hat sanatları: Hat, tezhip, minyatür, ebru, çini.
El sanatları: Nakış, kumaş-ahşap-ipek boyama, rölyef, folyo, iğne oyası, mefruşat, giyim, kırkyama, halı, kilim, vitray, resim, filografi, mozaik.
Müzik: Ud, ney, bağlama, gitar, solfej, halk oyunları. Dil: İngilizce, Osmanlıca, Arapça.
Bilgisayar: Web tasarımı, bilgisayar işletme-muhasebe.
Moda: Modelistlik, stilistlik, takı tasarımı.
Meslek eğitimi: Kalorifer, su, doğalgaz, elektrik tesisatçılığı, oto tamirciliği, oto elektrik, doğalgaz, bahçıvanlık, yemek, trikotaj, kuaförlük, cilt bakımı, fayansçılık, kitap ciltciliği, güvenlik elemanı, berberlik, serigrafi.
Sağlık ve spor: Aerobik, step, ilk yardım.
Özel eğitim: Diksiyon, okuma-yazma, gelişim psikolojisi.