Meslek liseliler öfkeli

Meslek liseliler için 'sınavsız meslek yüksekokulu' hakkı Meclis'te kabul edildi.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Meslek liseliler için 'sınavsız meslek yüksekokulu' hakkı Meclis'te kabul edildi. Bu okullardaki yaklaşık 1 milyon öğrenci ise sınavsız üniversite değil, en azından kendi bölümleriyle ilgili fakültelere eşit koşullarda girme hakkını istiyor. 1999'da yapılan değişikliklerle üniversitelere girmeleri zorlaşan meslek liseliler, "Kaderimizi değiştirme hakkı elimizden alınıyor" diyerek 'sınavsız üniversite'nin aldatmaca olduğunu söylüyor.
İmam hatip lisesi mezunlarının ilahiyat fakültesi dışındaki bölümlerde yoğunlaşmalarının önüne geçilmesinin de etkili olduğu değişiklikle tercih hakları kısıtlanan meslek liseliler, 'sınavsız üniversite' ile haksızlığın örtülmeye çalışıldığını savunuyor. Öğrenciler, 'Var olan liseler akşamları meslek yükseokuluna çevrilecek, liseden pek bir farkı olmayacak' diyerek, kendi bölümleriyle ilgili dört yıllık üniversite kapılarının yüzlerine kapanmasına neden olan haksızlığın değişmediğini söylüyor.
Başarı puanı hesabı
Meslek liselerine ilgiyi artırmak amaçlı Milli Eğitim Bakanlığı uygulamasını öğrenciler, 'Biz üç yıl eğitimini gördüğümüz bölümlerle ilgili dört yıllık fakültelere eşit koşullarda girmek istiyoruz' diye eleştiriyor. Meslek liseliler, geleceklerini belirleyecek mesleği seçmekte özgür olamadıklarını anlatarak, "Bizim ortaöğretim başarı puanımız 0.2 katsayısıyla, herhangi bir niteliği olmayan genel lise mezununun puanı ise 0.5 katsayısıyla çarpılıyor" diye konuştu.
İnternette mücadele
Geçen yıl Kartal Ticaret Meslek Lisesi'nden mezun olan Cem Çetin, internette kurduğu web sitesiyle iki yıldır meslek liseliler için mücadele ediyor. Okulunu birincilikle bitiren Çetin, İstanbul Üniversitesi Bankacılık Bölümü'nde okuduğunu söyleyerek,
"Benim ÖSS puanım çok yüksekti ve benim asıl istediğim bölüm psikolojiydi. Ham puanımla bu bölüme girebiliyordum. Ancak ortaöğretim başarı puanım 0.5 yerine 0.2'yle çarpıldığı için istediğim bölüme giremedim" dedi.
Çetin internetteki web sitesine günde ortalama 2 bin öğrencinin girdiğini söyledi.
'Pişman oldum'
Atatürk Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Murat Aydoğan da meslek lisesine ailesinin isteğiyle, geleceğini ne kadar etkileyeceğinin farkında olmadan girdiğini söyledi. Aydoğan, kendi alanına yakın olan iktisat, işletme gibi bölümlerde dahi ortaöğretim başarı puanının 0.2'yle çarpıldığını vurguladı.
Bu yıl ticaret lisesini bitirecek olan Yıldırım Çalışkan da lise tercihini bilinçsiz yaptığını söyleyerek, "Bunun tüm hayatıma mal olacağını bilmiyordum. Meslek lisesine girdiğime pişmanım. Mezun arkadaşlar iş bulamıyor" dedi. Ticaret lisesi son sınıf öğrencisi Volkan Karlıoğlu da "Ben de birçok arkadaşım gibi ailemin
ısrarıyla bu okula girdim. Şimdi birçok arkadaşım gibi benim de üniversite hayallerim yok" dedi.
Bu yıl mezun olan Kıymet Kırgıl da, puanlarının düşürülmesinin bir haksızlık olduğunu belirterek, "Yarışa eşit koşullarda girmemize izin verilmiyor. Oysa başarılı ve yeteneği olan herkes istediği üniversiteye
girebilmeli. Sanki kaderimiz önceden çizildi. Muhasebeci olmaktan başka şansım yok" diye konuştu.
Birinci protesto etti
Türkiye Endüstri Meslek Liseleri beceri sınavında birinci olan Urla Çok Programlı Lisesi Elektrik Bölümü son sınıf öğrencisi Mevlüt Aydoğdu ise üniversite sınavlarına girmeyerek sistemi protesto etti. Önce kendi okulunda, sonra Ege Bölgesi'nde, ardından tüm Türkiye'deki 650 okuldan 850 bin öğrenciyi geride bırakıp birinci olan, Ankara'daki sınav sonucu bir bilgisayar kazanan 18 yaşındaki Aydoğdu şunları söyledi: "Başarıysa işte başarı. Ancak bana tanınan imkânla, en iyi olasılıkla iki yıllık bir okul kazanabilirim. Benim gibi birçok arkadaşım da mağdur ediliyor. Ben mühendis olmak istiyorum. Benim hakkımı kim, neden yiyor?"
Eşitsizliğe örnek
Düz lisede matematik-fen alanında eğitim gören bir öğrenci, kendi alanında 100 kadar fakülte arasında seçim yapabiliyor. Anadolu teknik, teknik lise ve endüstri meslek lisesi öğrencilerinin alanlarında tercih yapabilecekleri fakülte sayısı ise altı ile sınırlandırılıyor. Örneğin, bir düz lise öğrencisi ile bir meslek lisesi öğrencisinin ikisi de Elektronik Mühendisliğini tercih ediyor. Düz lisede okuyan öğrencinin ÖSS puanı 150, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı da 60 olsun. AOBP =60x0.5=30, yani yerleştirmeye esas olacak ÖSS puanı 150+30=180 oluyor. Meslek lisesinin elektronik bölümünü bitiren öğrencinin de ÖSS puanı 150, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı 60 olsun. AOBP= 60x02=12, yani yerleştirmeye esas olacak ÖSS puanı, 150+12=162 oluyor.
'Haksızlık sürüyor'
Kavram Dershanesi Rehberlik Bölüm Başkanı Nur Kulaksızoğlu, meslek liselilere önemli bir haksızlık yapıldığını belirterek, "Bu öğrenciler yapacakları tercihlerde son derece sınırlandırılmışlardır. Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin alanlarıyla ilgili iki yıllık meslek yüksekokullarına yönlendirilme çalışmaları olumludur, ancak bu haksızlık önlemez" dedi. Kulaksızoğlu, uygulamanın meslek liselerine ilgiyi düşürdüğünü belirterek, "Endüstri meslek liselerini mühendisliği, ticaret liselerinin iktisat, işletme, maliye gibi programları tercih ederken ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının daha düşük kat sayıyla çarpılması bu adaylara yapılan bir haksızlıktır. Uygulama 1999-2000 ve 2000-2001 öğretim yılında meslek liselerine ilgiyi önemli ölçüde etkilemiştir" dedi.
Yasa çıktı ama...
Milli Eğitim Bakanlığı'nın meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş öngörülüyor ancak bu kontenjanla sınırlı olacak.
Yani her mezun sınavsız meslek yüksekokuluna giremeyecek. 'Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi' oluşturularak aynı bölgedeki mezunlara sınavsız geçiş olanağı sağlanacak. Kontenjanların yeterli olmadığı alanlarda, bölge içinde yapılacak sıralama sınavı ya da not ortalamalarına göre kontenjan kadar meslek lisesi mezununa geçiş hakkı tanınacak. Uygulama, kontenjanların artırılabilmesi için, meslek yüksekokulları
ile meslek liselerinin fiziki mekânlarından yararlanılmasını da öngörüyor.