Meslek liselinin çoğu pişman

Eğitim-Sen'in araştırmasına göre, meslek liselerindeki öğrencilerin büyük bir bölümü liseye yeniden başlama imkânı olsaydı, bir başka okulu seçeceğini belirtti.

ANKARA - Eğitim-Sen'in araştırmasına göre, meslek liselerindeki öğrencilerin büyük bir bölümü liseye yeniden başlama imkânı olsaydı, bir başka okulu seçeceğini belirtti. Ocak-Ekim 2005 tarihleri arasında yedi bölgedeki 20 ilde meslek liselerinde okuyan 8 bin 600 öğrenciyle yapılan araştırmada şu sonuç elde edildi:

 • Erkek teknik, kız teknik ile ticaret ve turizm liselerindeki öğrencilerin yüzde 57.9'u, liseye yeniden başlama imkânı olsaydı, bir başka okulu seçeceğini, kalanları ise yine aynı okulu tercih edeceğini vurguladı.
  Alle kararı önemli etken
 • Meslek okullarına kayıt yaptırma konusundaki kararı tamamen kendisine ait olanların oranı yüzde 51.1. Yüzde 35.6'sı ailesinin teşviki, yüzde 12.7'si ise tamamen ailesinin verdiği kararla kayıt oldu.
 • Öğrencilerin yüzde 57.2'si alanla ilgili bir yükseköğretim programına hazırlanamama, yüzde 28.2'si okullardaki eğitim kalitesinin yetersizliği, yüzde 13.5'i ise mezuniyet sonrası iş bulamama kaygısını, meslek lisesi öğrencilerinin en büyük sorunu olarak gösterdi.
 • Yüzde 80 okullarının ihmal edildiğini düşünüyor.
 • 'Aldığınız eğitim üniversiteye hazırlanmanızda ne kadar yeterli' sorusuna yüzde 67.2'si 'Yetersiz', yüzde 28.5'i 'Kısmen yeterli' yanıtını verdi.


  • http://www.radikal.com.tr/7674877674870

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.