Meslek lisesi ve İHL'yi istemeyenlere çare bulundu

Meslek lisesi ve İHL'yi istemeyenlere çare bulundu
Meslek lisesi ve İHL'yi istemeyenlere çare bulundu

Düz liselerin tarihe karışmasının ardından sınavla öğrenci alan okullara puanı yetmeyen öğrenciler için MEB ‘son dakika’ çözümü geliştirdi. Türkiye genelinde tüm ilçelerde en az bir meslek lisesinde, isteyen öğrenciler için genel lise eğitimi verilecek.
MEB’in toplantısıyla ilgili olarak Radikal’e bilgi veren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, her ilçede meslek lisesi bünyesinde genel lise programı olacağını açıkladı. Böylece her ilçede bir Çok Programlı Lise (ÇPL) olacak. Genel lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin kendilerine en yakın meslek lisesine ve ilçeye “Genel lisede okumak istiyorum” demesi yeterli olacak.
MEB’in 2010 yılında kademeli olarak başlattığı düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırılarak Anadolu lisesine veya meslek lisesine dönüştürülmesi bu yıl tamamlandı. Bu yıl 1 milyon 241 bin 936 öğrenci liseye başlayacak. Bakanlığın verilerine göre sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu mesleki ve teknik liseleri, Anadolu imam hatip liselerinin toplam kontenjanı 659 bin 337.
Yani ortada SBS’ye hiç girmeyen, giren ama tercih yapmayan ya da puanı bir okula yetmeyen 584 bin öğrenci var. Artık düz liseler kalktığı içinse bu öğrencilerin önünde seçenek olarak meslek ve imam hatip lisesi , açık lise, özel okul ve sayıları sınırlı olan Çok Programlı Liselerin bünyesindeki düz liseler var. Ancak niteliği çok tartışılan çok programlı liselerden Türkiye genelinde 615 tane bulunuyor. 

‘Demokratik bir hak’

Eğitimciler ve veliler duruma tepki gösterirken meslek lisesi, imam hatip ya da açık lisede okumak istemeyenler için MEB, yeni bir çözüm buldu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, tüm ilçelerde en az bir meslek lisesine genel lise sınıfı açılacağını duyurdu.
Cuma günü il milli eğitim müdürleriyle toplantı yapıldığını anlatan Yıldız, “Benim ilimde genel liseye hiç talep yok” diyen müdürlerin olduğunu ancak İstanbul’daki öğrenci sayısının fazlalığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Çocuklarımız meslek lisesine gidip meslek sahibi olsun isteriz. Ancak demokratik bir hak olarak bu seçenek de oluşturuldu. Meslek lisesi ve imam hatibe gitmek istemeyenler de olabilir. En az her ilçede meslek lisesi bünyesinde genel lise açılacak. Bu lise çok programlı lise olacak. Ancak diğer çok programlı liseler gibi bünyesinde imam hatip olmayacak. Öğrencilerin kendilerine en yakın meslek lisesine ve ilçeye genel lisede okumak istediğini bildirmesi yeterli.”