Meslek örgütlerinden Radikal'e destek

Basın meslek örgütleri, 'Radikal'e tehdit' manşetini 'dehşet' ile karşıladıklarını belirterek, hükümeti göreve çağırdı.

Basın meslek örgütleri, bugünkü Radikal gazetesinin 'Radikal'e tehdit' manşetini 'dehşet' ile karşıladıklarını belirterek, hükümeti, gazetecilerin sindirilmesini engelleyecek tedbirleri almaya çağırdı.
Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği (AEJ), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD), Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), Foto Muhabirleri Derneği (FMD), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ankara Temsilciliği (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak yaptıkları yazılı açıklamada, "Tehditlerden yılmayacağımızı, yazılarından dolayı tehdit edilen veya saldırıya uğrayan her meslektaşımızın sonuna kadar yanında olacağımızı duyurmak istiyoruz" dedi.
Titiz haberciliği ve alanına hakimiyeti ile meslektaşlarının takdirini toplamış olan Adnan Keskin'in, Radikal Gazetesi'nin 17 Ekim 2001 tarihinde 'Susurluk Örtbas' manşetiyle kullandığı haber yüzünden, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar aracılığı ile tehdit edilmesiyle ilgili açıklama şöyle:
"Keskin'i ve Radikal'i, 'Böyle haber yapmayın, arkadaşları zor tuttum' diyerek uyaran Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar,
Keskin'in kendisi ile olan görüşmesinin haber yapılması durumunda da 'işin başka boyuta, öbür boyuta' gelebileceğini anımsatmıştır.
1905 yılından bu yana 65 gazetecinin öldürüldüğü ve her ay bir kaç gazetecinin saldırıya uğradığı bir ülkenin gazetecileri olarak, 'başka boyutun', 'öbür boyutun' ne olduğunu çok iyi biliyoruz. O 'öbür
boyuta' karşın, 170 yıla yaklaşan basın tarihimizin her döneminde ve her türlü baskıya karşın kalemini özgürce kullanan gazeteciler oldu ve bundan böyle de olacak.
Gazetecilik örgütleri olarak, tehditlerden yılmayacağımızı, yazılarından dolayı tehdit edilen veya saldırıya uğrayan her meslektaşımızın sonuna kadar yanında olacağımızı duyurmak istiyoruz.
Bu arada, yetkililere ve bütün kamuoyuna da anımsatmak isteriz ki, basın özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasi de olmayacaktır. Bir ülkede 'zor engellenen arkadaşlar' olduğunu sürece, basın özgürlüğü de
ciddi bir tehdit altında demektir.
Hükümeti ve sayın İçişleri Bakanı'nı Adnan Keskin ve tüm gazetecilerin güvenliği konusunda her türlü tedbiri almaya çağırıyoruz. Demokratik toplumlarda 'zor engellenen' kişileri engellemek 'arkadaşlar'ın değil, devletin ve resmi kurumların görevidir. Hükümet, bu görevinin gereğini yerine getirmeli ve haber yazan her gazeteciyi sindirmeye yönelik durumları engelleyecek tedbirleri
almalıdır."