Mesleki eğitimde top yine taca çıktı

Meslek lisesi mezunlarına askerlik avantajı sağlanmasını gündeme getiren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kararı Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın vereceğini söyledi.

ANKARA - Meslek lisesi mezunlarına askerlik avantajı sağlanmasını gündeme getiren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kararı Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın vereceğini söyledi. Dün Hürriyet gazetesinde yayımlanan ropörtajında meslek liselilerin okulda geçirdikleri sürenin polis kolejindeki gibi kıdemden sayılması, meslek lisesi mezunlarının 14 aydan az askerlik yapması ve okula girdikleri günden itibaren SSK primlerinin ödenmesi ile ilgili planlardan söz etmişti. Çelik dün konuyla ilgili soruları yanıtladı.
Bakalorya mümkün değil: Bakalorya uygulaması yabancı dilde yapılan bir sınavdır. Bunu Türkiye'deki liselerde uygulamak mümkün değil.
Meslek liseliye askerlik avantajı: Bu, düşüncelerimiz arasında ancak teknik tarafını değerlendirecek, karar verecek olan Milli Savunma Bakanlığımız (MSB), Genelkurmay Başkanlığımız. Meslek yüksekokullarına rağbet yok. Böyle bir uygulama olursa öğrenci sayısının ne kadar artacağını hesaplayıp MSB'ye göndereceğiz.
Meslek liseli SSK'lı olur mu?: Meslek lisesi öğrencilerinin sigortalı olup olamayacakları, okuldaki geçen süre hizmet sürelerine sayılıp sayılmayacağı konularında da çalışıyoruz. Ama kesinleşmiş bir şey yok.
Öğretmenlerin askerliği: Öğretmenlerin askere alınma dönemi ile eğitim-öğretim takvimi örtüşmüyor. Özellikle kırsal kesimlerde, Doğu ve Güneydoğu'da birçok okulumuzdaki asker öğretmen tezkere alıp esas görev yerine döndüğü zaman oradaki eğitim altüst oluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7458787458780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.