Mesleki eğitime hayat öpücüğü

AB'nin de desteklediği Mesleki Eğitim ve Öğrenim Sistemini Güçlendirme Projesi'ni anlatan Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Her eleştiriye açığız" dedi.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi'ne (MEGEP) göre meslek liseleri dört yıl oluyor. 9. sınıftaki ortak derslerden sonra öğrenci 10. sınıfta istediği alana geçecek. Öğrenci diplomanın yanı sıra sertifika alacak, istihdama göre yönlendirilecek.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MEGEP'i projenin 'sosyal ortakları' olarak tanımladığı işçi, işveren, esnaf ve sanatkâr temsilcilerinin katılımıyla tanıttı. Milli eğitim sistemini sözde değil, özde değiştirmek için çalıştıklarını anlatan Çelik, eleştirilere açık olduklarını söyledi. "Türkiye'de mesleki ve teknik eğitim adeta felç" diyen Çelik, aralık ayı sonunda, tüm ortaöğretim sisteminin masaya yatırılacağı mini bir şûra düzenleneceğini de belirtti.
Yeni öğretim programı için yerli ve yabancı uzman, toplam 1300 kişinin çalıştığını belirten Çelik, yeni sistemi şöyle anlattı:
Sistemden atılmak yok
"Amaç 12 yıllık temel eğitime geçişi hızlandırmak. İş piyasasında meslek standartları ve bölgesel ihtiyaçları gözeten, esnek, kolay ve hızlı değişim gösterebilen modüler yapıda ve bütünselliği koruyabilen bir sistem geliştirildi. Sistemde, öğrenimdeki engellerin kaldırılması ve rekabet edilebilirlik, yatay ve dikey geçiş, hayat boyu öğrenim ilkelerine sadık kalındı. Programda UNESCO'nun birçok AB ülkesinde kabul gören Uluslararası Eğitim Standartı Sınıflandırılması kullanıldı. Yeni program kapsamında meslek liselerinin eğitim süresi dört yıla çıkacak. 9. sınıfta genel kültür, temel beceri, yönlendirme, bilgisayar, rehberlik gibi ortak dersler verilecek. 10. sınıfta meslek dersleri artırılacak. Öğrenci eğitim süresi sonunda, alanında diploma ve seçmiş olduğu dalda üçüncü seviye sertifika alacak. Meslek lisesinden ayrılmak isteyenler, yeterliliklerine karşılık gelen birinci veya ikinci seviye sertifika alabilecek. Yani tasdikname alıp sistemden atılmayacak."
AB'nin desteklediği 51 milyon euro hibeli MEGEP ve 14 milyon euro hibeli Mesleki Eğitimin Modernizasyonu Projesi (MVET) kapsamındaki program, bu yıl 30 ilde 104 pilot okulda uygulanmaya başlanacak.