Meslektaşları eylem yaptı: 'Gazeteci Bünyamin Aygün serbest bırakılsın'

Meslektaşları eylem yaptı: 'Gazeteci Bünyamin Aygün serbest bırakılsın'
Meslektaşları eylem yaptı: 'Gazeteci Bünyamin Aygün serbest bırakılsın'
Meslektaşları Suriye'de kaçırılan Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılması için eylem yaptı.

 

 

İSTANBUL - ANKARA -   Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin çağrısı üzerine bugün saat 12.30'da eş zamanlı olarak İstanbul ve Ankara'da Milliyet gazetesinin önünde, İzmir ile Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda Trabzon'da ise Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya gelen gazeteciler Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılmasını istedi.

Ankara'da düzenlenen eylemde konuşan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, "Bünyamin arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığını göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün 27 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırıldığını belirten Özel, "Meslektaşımızın bir an evvel salıverilmesini istiyor, tüm yetkilileri Bünyamin Aygün'ün özgürlüğe kavuşması için göreve çağırıyoruz" dedi.  Tek amacı haber yapmak ve kamuoyuna bilgi vermek olan gazetecilerin Suriye'de çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırıldığını ve hedef alındığını vurgulayan Özel, aylardır sarı basın kartlı Bashar Kadumi'den de haber alınamadığını söyledi.

ONLARCA GAZETECİ TUTSAK

Suriye'nin gazeteciler için dünyanın en tehlikeli bölgesi haline geldiğine işaret eden Özel, şunları kaydetti:
"Suriye'de 2011 Mart ayından bu yana 25 gazeteci hayatını kaybetti. Bünyamin Aygün gibi onlarca gazetecinin tutsak olduğu biliniyor. Bashar Kadumi gibi onlarcası da kayıp. Bizler günlerdir Bünyamin'den gelecek iyi haberi bekledik. Bu süre zarfında Milliyet gazetesinin çabalarını da takdirle izledik. Ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kalması ve geçen 27 gün bizi meslektaşlarımızın hayatı ve sağlığı konusunda endişelendiriyor. Bünyamin arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığını göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz."

Suriye'deki eli silahlı gruplara seslenen Özel, gazetecilerin tarafsız olduğunu, Suriye'deki masum halkın yaşadıkları dramı dünyaya duyurmak için çalıştığını söyledi. Özel, Aygün için sosyal medyada #BünyaminAygünserbestbırakılsın, #freebünyamin etiketiyle çağrılara ortak olunmasını istedi.
Basın açıklamasına, meslek örgütleri, gazeteci ve foto muhabirleri katıldı.