Metal gibi beton üretildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTON, normal betondan 10 kat daha dayanıklı beton üretti.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTON, normal betondan 10 kat daha dayanıklı beton üretti. Basınca karşı normal betondan 10 kat daha dayanıklı olan 'reaktif pudro beton'un (RPC) kırılma enerjisi normal betonun 260 katı. RPC, aynı yükü dört kat daha hafif malzemeyle taşıyor. Yeni beton, Irak'a da ithal edilecek.
İSTON Genel Müdürü Kadir Serdar Taflan, "Türkiye'de ilk kez üretilen RPC, ultra yüksek dayanımı ve yüksek esneklik kompozit yapısıyla yapı sektöründe demir ve çeliğin saltanatına son verecek" dedi. Taflan, RPC'nin maliyetinin diğer betona göre yüzde 50 daha düşük olduğunu anlattı.
Yeni betonun depremden zarar görmüş yapıların onarım ve güçlendirilmesinde,
askeri ve stratejik yapıların cephelerinde zırh olarak, nükleer ve tıbbi atıkların depolanmasında kullanılması düşünülüyor. Yeni beton her yıl yüzde 10'u çalınan metal yağmur ızgaraları ve baca kapaklarında kullanıldığında da sadece İstanbul'da yaklaşık 2.2 milyon dolar kaybı önleyebilecek. Irak'ta askeri öneme sahip binalar için de ilk etapta, 400 milyon dolarlık RPC satışını hedefleyen İSTON, ayrıca TÜBİTAK işbirliğiyle, Erdemir'deki çelik üretiminde açığa çıkan cürufun beton ve çimento üretiminde kullanılmasını içeren bir proje başlatıyor.