Metalci işareti suç değil!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyunun geçişi sırasında, rock festivalinde metalci işareti yaptıkları için 'kamu görevlisine hakaret'ten gözaltına alınan beş genç hakkında takipsizlik kararı verildi.


İSMAİL SAYMAZ

Rock hayranları, 18 Temmuz’da Unirock Festivali’nin yapıldığı Maçka Parkı’nda toplanmışlardı. Yusuf Şengül, Murat Uğurlu, Rıfat Emrah Altınyağ, İdil Tekin ve İlhan Sözel, ellerinde bira, kafa sallayıp metaci işareti yaparak şarkılara eşlik ediyordu. Kendilerini müziğe o kadar kaptırmışlardı ki, İstanbul Kong-re Vadisi’nde inceleme yaptıktan sonra konvoyuyla yoldan geçen Başbakan Erdoğan’ı fark etmediler bile. Bu sırada, Şengül ve Uğurlu’nun iddiasına göre, konvoydaki arabalardan başını çıkaran biri, “Ne oluyor lan!” diye bağırdı. Ve beş dakika sonra parka gelen polis beş genci gözaltına alarak Harbiye Karakolu’na götürdü. Gençler burada 21 saat gözaltında tutuldu. Karakolda kendilerine, suçlarının, ‘devlet büyüğüne saygısızlık’ olduğu söylendi. Ardından da Şişli Savcılığı’na çıkarıldılar.
Onlar gözaltındayken, Erdoğan, ertesi gün katıldığı partisinin Ankara il kong-resinde, “Gençliğimizin bir bölümü arasında ahlaki erozyonun olduğu bu yapılanma bizi dertlendiriyor” diye konuşuyordu. Bu arada, savcılıktan salıverilen gençlere CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin sahip çıktı. Olaya ilişkin tartışmalar sürerken, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, gençler hakkında, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Kararda, özetle şöyle denildi: “Soyut iddia dışında, şüphelinin yüklenen suçu işlediğini gösterir, dava açmaya yeter kanıt ve emare bulunmadığı anlaşılmıştır.”