Mete Diş tıp fakültesi raporu ile tahliye edildi

Mete Diş tıp fakültesi raporu ile tahliye edildi
Mete Diş tıp fakültesi raporu ile tahliye edildi

Mete Diş

Kanser hastası Mete Diş'in tahliyesi için Üniversite'nin raporu yeterli oldu
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Radikal.com.tr – Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mete Diş için mahkeme , Adli Tıp Kurumu’nun sağlık raporunu beklemeksizin, tıp fakültesinin raporunu yeterli görerek tahliye kararı verdi. Adli Tıp Kurumu’nun raporunun zamanında ulaşmaması nedeniyle son olarak İrfan Eskibağ, Sincan F Tipi Cezaevi’nde hayatını kaybetmişti.

Mete Diş, 2 yıl önce Hayata Dönüş Operasyonu yıldönümünde yapılan protesto gösterisine katılmıştı. Diş, bu protesto gösterisi sırasında gözaltın alındı ve yasadışı DHKP/C üyeliği iddiasıyla tutuklanarak Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevine konuldu. Diş, cezaevinde bulunduğu süre içerisinde, testis kanserine yakalandı. Kanser hızla bütün vücuduna yayılmaya başladı. Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesinde alınan rapor Diş’i yargılayan İstanbul 12 Ağır Ceza Mahkemesine sunularak tahliye talebi bulunuldu. Ancak mahkeme talebi reddetti.

TIP FAKÜLTESI DE ‘KANSER’ DEDI
Diş’in avukatları, müvekkillerini Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji bölümüne sevkini sağladı. Tıp Fakültesi de Mete Diş için aynı teşhis de bulundu. Mahkeme, Mete Diş’in Adli Tıp Kurumu’na sevkini kararlaştırdı.

ADLI TIP’IN RAPORU BEKLENMEDEN TAHLIYE GELDI

Diş için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor beklenmeye başlanırken, avukatların tekrar tahliye talebine bu kez mahkeme olumlu yanıt verdi. Mahkeme, Adli Tıp’tan raporun gelmesini beklemeden Diş’in tahliyesini kararlaştırdı.

ESKIBAĞ ADLI TIP RAPORUNU BEKLERKEN HAYATINI KAYBETMIŞTI

Söz konusu rapor üzerine Diş’in avukatı Karatana müvekkilinin tahliyesi için mahkemeye başvurdu. 7 Mayıs 2013 tarihinde Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevinde kalan pankerans kanseri hastası İrfan Eskibağ, beklenen Adli Tıp Kurumu raporunun gelmemesi nedeniyle ailesine veda etmeden cezaevinde hayatını kaybetmişti.


  http://www.radikal.com.tr/113491511349153

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  25 yaşında - anaximenes

  bir delikanlı. 2,5 yıldır tutuklu. Duyarlı çevreler gaza boğulma pahasına gündeme taşıdılar. Tahliyesini aylardır kasıtlı olarak engelleyenler, içerde ölmesin bari diyorlar. Umarız sağlığına kavuşur. Daha çok sayıda içerde tedavi edilemeyen hasta tutuklu var. Her biri için kamuoyu oluşturmaya gerek olmadan salıverilmelidir hepsi. Dün Adalet Bakanlığı önünde İHD nin bu yöndeki çağrısına saldırdılar.

  SAĞIR VE KÖR OLMAYIN - pispor

  mete gibi yüzlerce hasta var ki bunların çoğunun durumu ölümcül yada dönüşü olmayan bir hastalıkla yaşamaktalar.insanda vicdan şeref onur varsa bu insanları devlet derhal tahliye eder.Bu insanlar suçlu olabilir ama anneleri suçlu değil.bırakın kalan ömürlerini annelerinin yanında geçirsinler.

  hasta tutsaklara özgürlük! - fısıltı

  mete'nin tahliyesi için yeterli olan üniversite raporu yeni verilmedi ama görülen o ki yeni idrak edildi içeriği ilgililer tarafından.umarım mete sağlığına kavuşur.geçte olsa hoşgeldin.