@ismailsaymaz

Mete Diş'in tahliyesi için ölümü mü bekleniyor?

Mete Diş'in tahliyesi için ölümü mü bekleniyor?
Mete Diş'in tahliyesi için ölümü mü bekleniyor?
'Hayata Dönüş Operasyonu' protestosuna katıldığı için iki yıl önce tutuklanan ve cezaevinde kansere yakalanan Mete Diş, suçlamanın gerektirdiği ceza miktarını doldurmuş olmasına ve raporları bulunmasına rağmen tahliye edilmedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kaldıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan Mete Diş, 19 Aralık 2010’da ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nun 10. yıldönümünde yapılan protestodan sonra yasadışı DHKP/C üyeliği iddiasıyla tutuklandı.

Hakkında aynı suçlamayla dava açılan 25 yaşındaki Mete Diş, yoğun ağrı üzerine hastaneye kaldırıldı. Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndki muayene sonucunda ‘testis kanserine’ yakalandığı tespit edildi. 5 Mart’ta acilen ameliyata alınan Diş’e tümörün tüm vücuda yayılmış olabileceği ifade edildi.

Avukatlarının bu raporlar İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tahliye başvurusu reddedildi. Cezaevi arkadaşı Mecit Şahinkaya, gönderdiği mektupta, Diş’in suçlandığı cezaya göre yatması gereken miktarı çoktan doldurduğunu ifade ederek, şöyle devam ediyor:

“Yoğun ağrı şikayetiyle gittiği hastanede testisinde tümör tespit edilerek acilen ameliyata alındı. Sonrasında yapılan tetkiklerde tümörün kötü huylu olduğu, arkadaşımızın testis kanseri olduğu tespit edildi. Doktorlar tümörün vücuda yayılmış olabileceğini söylüyorlar. Rahatsızlığıyla ilgili aylar öncesinden başvurmasına rağmen ancak önceki gün (4 Mart 2013) kendisine net bir bilgi verildi. Ve dün de (5 Mart) kemoterapi tedavisi için hastaneye sevk edildi. Daha önce avukatının raporlarla yaptığı tahliye talebi ise mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme resmen Mete’yi ölüme terk etmek istemektedir. İstenen cezanın büyük bir kısmını yatmış olmasına rağmen tahliye edilmemesi açıkça cinayete teşebbüs olacaktır.”