Meteoroloji: Sıcak olacak ama aşırı değil

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri yaz başında Güney ve Orta Avrupa'yı etkilemesi beklenen sıcak hava dalgasına bağlı olarak Türkiye'de de sıcaklık ortalamalarının 1-2 derece yükselebileceğini açıkladı.

ANKARA - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri yaz başında Güney ve Orta Avrupa'yı etkilemesi beklenen sıcak hava dalgasına bağlı olarak Türkiye'de de sıcaklık ortalamalarının 1-2 derece yükselebileceğini açıkladı. Ancak Türkiye'nin etrafını çevreleyen denizlerin ılıman etkisi nedeniyle aşırı sıcak hava beklentisi bulunmuyor. Meteoroloji'nin tahminine göre yağış değerleri nisan-mayıs döneminde mevsim normalleri civarında, haziran-temmuz dönemindeyse Akdeniz Havzası'nda mevsim normallerinin altında olması bekleniyor.
Okyanuslar ısındıkça
Deniz yüzey sıcaklığının, Atlas Okyanusu'nda nisan-mayıs döneminde ortalama değerlerden (özellikle İspanya'nın batısında) 0.5-1.0 derece yüksek, haziran-temmuz döneminde mevsim normalleri civarında, Akdeniz Havzası'ndaysa nisan-temmuz döneminde ortalamalardan 0.5-1.0 derece yüksek gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
Hava sıcaklığıysa nisan-mayıs döneminde Güney Avrupa ve Türkiye'nin özellikle güney ve batı kesimlerinde ortalamalardan 0.5-1.0 derece yüksek, haziran-temmuz döneminde güney ve doğu Avrupa ile Türkiye genelinde ortalamalardan 0.5-1.0 derece yüksek olması bekleniyor. Yetkililer, yağışlı ama nispeten sıcak bahar mevsimiyle sıcak ve az yağışlı yaz öngörüyor.