Meteoroloji'den kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji'den kuvvetli sağanak uyarısı
Meteoroloji'den kuvvetli sağanak uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün akşam saatlerinden itibaren ülkenin önemli bir bölümünün sağanak yağışların etkisi altına gireceğini duyurdu. Yağışlı havanın pazartesi gününe kadar etkili olması bekleniyor.

RADİKAL - Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ’nin bugün akşam saatlerinden sonra Güney Ege’den başlayarak, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı bir sistemin etkisine gireceği duyuruldu. Yağışlı sistemin hafta sonunda da ülkenin orta kesimlerinde etkili olmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, “Hava sıcaklığının yağışlarla birlikte yarın batı bölgelerimizden başlayarak hafta sonuna kadar ülkemizin iç ve batı bölgelerinde 4 ila 8 derece arasında azalacağı tahmin ediliyor. Bu hafta görülecek kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışların meydana getirebileceği ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum riskine karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları tavsiye olunur” uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ülke genelinde çarşamba, perşembe ve cuma günleri için yaptığı Hava Tahmini, şöyle:

ÇARŞAMBA: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yarın meydana gelecek yağışların Ege bölge geneli, Marmara’nın güney ve doğusu ile Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Batı Akdeniz ile İç Anadolu’nun güney ve doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

PERŞEMBE: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Karadeniz bölgesi ile İç ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, yağışların; Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

CUMA: günü Sağanak ve gök gürültülü sağanak Yağışların Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olmaya devam edeceği bekleniyor.

Yağışlı havanın pazartesi gününe kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.
DHA