Metin Göktepe'ye hüzünlü anma

Ailesi ve dostları, gözaltında dövülerek öldürülen gazeteci Metin Göktepe'yi unutmadı. Metin Göktepe, dün, ölümünün 11. yıldönümünde annesi Fadime Göktepe ile demokratik kitle örgütü temsilcileri ve meslektaşlarının katıldığı törenle kabri başında anıldı.

İSTANBUL - Ailesi ve dostları, gözaltında dövülerek öldürülen gazeteci Metin Göktepe'yi unutmadı. Metin Göktepe, dün, ölümünün 11. yıldönümünde annesi Fadime Göktepe ile demokratik kitle örgütü temsilcileri ve meslektaşlarının katıldığı törenle kabri başında anıldı. Atışalanı Kemer Mezarlığı'ndaki törende konuşan anne Fadime Göktepe, "Hepiniz benim için birer Metinsiniz. Bir Metin öldü ama binlerce Metin yanımda. Onlar, Metin'in kaleminden korktular, ancak Metinim ölmedi" dedi. Göktepe davasının başından beri takipçisi olduğunu belirten gazeteci Mehmet Güç de konuşmasında, Göktepe'nin katledilişini, Türkiye'de gazetecilik mesleği sorunlarını net ortaya koyan bir olay olarak değerlendirdi ve "Metin Göktepe, biz gazetecilere, gerçeğin peşinde olmanın ne kadar zor olduğunu gösterdi. Bugün Metin'in mezarı başında buluşup Metin Göktepe'yi anarken bile aslında Türkiye'de daha birçok şeyin hâlâ aynı kaldığını görüyoruz" diye konuştu.
1996'da, Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen Rıza Boybaş ile Orhan Özen'in Alibeyköy'deki cenaze törenlerini izlerken gözaltına alınan Metin Göktepe, polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü.