Metin Kaplan hapiste

Almanya'dan iade edilen aşırı dinci örgüt lideri Metin Kaplan tutuklanarak cezaevine konuldu. Alman yetkililer, "Adil yargı için güvence aldık" dedi.

İSTANBUL - Almanya'dan sınır dışı edilen 'Karases' lakaplı Metin Kaplan, dün çıkarıldığı mahkemede gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrilerek Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi. Kaplan, duruşmada izin almadan oturunca mahkeme başkanı uyardı. Ancak Kaplan, yorgun ve aç olduğunu söyleyerek kalkmadı.
Almanya'dan önceki akşam özel uçakla İstanbul'a getirilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği lideri Metin Kaplan, geceyi Havalimanı Emniyet Müdürlüğü binasında geçirdi. Kaplan gece sağlık kontrolüne götürüldü. Kaplan'ın sarığının çıkarıldığı görüldü.
Kaplan, dün 09.30'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Kelepçe takılan Kaplan, Fatih Camii ve Anıtkabir'e uçakla saldırı hazırlığı yaparken yakalanan kişileri azmettirdiği iddiasıyla hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin salonuna alındı. Bu dava kapsamında anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek suçundan müebbet ağır hapis cezasına çarptırılması istenen Kaplan'a, İstanbul, Erzurum ve Adana DGM'de açılan ve birleştirilen 13 davanın iddianameleri okundu.
Duruşmada daha sonra, Kaplan'ın, İpsala'dan Türkiye'ye giren bir otomobilde ele geçirilen, Anadolu Federe İslam Devleti'nin propagandasının yapıldığı kaset ve dokümanlarla ilgili 1999'da açılan dava kapsamındaki gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrildi.
Mahkeme Başkanı Metin Çetinbaş, 28 klasörden oluşan suçlamaları okurken ayakta duran Kaplan, izin almadan oturdu. Ayağa kalkması için uyarılan Kaplan, "Dizlerim ağrıyor, kalkamıyorum" karşılığını verince, Çetinbaş, "Rahatsızlığın varsa oturabilirsin" dedi.
'Susma hakkımı kullanacağım'
İddianamelerin okunması 1.5 saat sürdü. Bu sırada su isteyen Kaplan'a mübaşir bir bardak su getirdi. Karar verilirken başkan Çetinbaş, Kaplan'a "Eğer ayağa kalkmazsan sonraki duruşmalara alınmayacaksın, gıyabında karar vereceğiz ya da susma hakkını kullanmış sayacağız. Bu sonuçlara hazır mısın?" dedi. Kaplan, "Hazırım, kalkmıyorum, susma hakkımı kullanacağım" yanıtını verdi. Bu sırada avukatı Hüsnü Tuna, müvekkilinin yurtdışında yaşadığı için nasıl davranacağını bilmediğini, mahkemeye kastının olmadığını söyledi. Başkan da, "Neden kalkmıyorsun, bir rahatsızlığın mı var? Mahkemeye karşı bir tavrın mı var?" diye tekrar sordu. Kaplan ise "Rahatsızım, 24 saattir uykusuzum. Yemek yememişim, kalkamıyorum" diye konuştu.