Metin Kaplan iade edildi

Almanya'da yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin lideri Metin Kaplan, Türkiye'ye iade edildi. Alman polisler tarafından dün
özel uçakla İstanbul'a getirilen Kaplan, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Kaplan hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.

BERLİN/ İSTANBUL - Almanya'dan sınır dışı edilen, bu ülkede yasaklanan
İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin (İCCB) yöneticisi Metin Kaplan, dün gece özel uçakla Türkiye'ye getirildi.
İadesi Almanya ile Türkiye arasında uzun pazarlıklara sahne
olan Kaplan, dün akşamüzeri sürpriz bir kararla sınır dışı edilerek Türkiye'ye gönderildi. Köln İdare Mahkemesi, Leipzig'deki Federal İdare Mahkemesi'nde görülen temyiz davasına rağmen Kaplan'ın sınır dışı edilebileceğine karar verdi. Bu kararın hemen ardından Alman polisi, Kaplan'ı Köln kentindeki bir internet kafede yakaladı. Kaplan, özel bir uçakla İstanbul'a gönderildi. 22.35'te Atatürk Havaalanı'na inen Kaplan burada polis tarafından gözaltına alındı.
1998'de Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında Anıtkabir'e ve Fatih Camii'ne saldırı planladığı öne sürülen Anadolu Federe İslam Devleti örgütü üyelerine talimat verdiği iddia edilen Kaplan hakkında, İstanbul DGM'nin 1998'de çıkardığı bir gıyabi tutuklama kararı bulunuyor. Kaplan'ın tutukluluğu nöbetçi ağır ceza mahkemesince vicahiye çevrilecek.
Cezaevine girmişti
'Kara Ses' olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan, babasının 1995'te ölümünün ardından örgütün lideri olmuştu. Buna karşı çıkan Halil İbrahim Sofu'nun öldürülmesi Alman polisini harekete geçirmişti. Kaplan ölüm emrini verdiği iddiasıyla 1999'da cezaevine konuldu. Münster Yüksek İdare Mahkemesi, Kaplan'ın sınır dışı edilmesi için ciddi engeller bulunmadığına karar verdi. Kaplan, Köln İdare Mahkemesi'nden, Leipzig'deki Federal İdare Mahkemesi kararı açıklanıncaya kadar sınır dışı edilmesinin ertelenmesini istemişti. (Radikal, aa)