'Metiner demokrasi paketine karşı suç işledi'

'Metiner demokrasi paketine karşı suç işledi'
'Metiner demokrasi paketine karşı suç işledi'
AKP'li Mehmet Metiner'in, "Cemevleri terör örgütlerinin merkezidir" açıklamasına CHP'li Sabahat Akkiraz tepki gösterdi.

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, yazılı bir açıklama yaparak AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in “Cemevleri terör örgütlerinin merkezidir” açıklamasını eleştirdi. Akkiraz açıklamasında şunları kaydetti:

'YAKANLAR CUMA'DAN ÇIKTI'

“Aleviler’in ibadethanesine terör yuvası derseniz size, ‘Hizbullah örgütlendi diye camiler terör yuvası mıdır?’ diye sorarlar. Sivas’ta insanlar yakıldı. Yakanlar, Cuma namazından çıkıp insan yaktı. Camiler terör yuvası mı? Tabi ki bu soruların cevabı hepimiz için hayır. Başbakan Erdoğan, ‘İslam ve terör kavramlarının yan yana gelmesini asla kabul etmeyiz’ diyor. Bunu ben de hiçbir Alevi de kabul etmez. Burada Alevilerin ağırbaşlılığını birileri saflık ya da aptallık olarak algılamamalıdır. Aleviler eşit vatandaştır. Verdiği vergilerin kendi inançları için harcanmasını istemeleri doğaldır. Aleviler’in ödediği vergi ile kendi ibadethanelerinin giderlerini karşılamak ise insafsızlıktır, ötekileştirmektir, kendisini üstün görmektir.

Cemevleri terör yuvası diyenlere, sizin kolluk kuvvetleriniz ya da adalet mekanizmalarınız ne işe yarar diye de sormalı tabi ki... Gülsuyu’nda uyuşturucu baronlarına göz yumanların güvenliği sağlayamamasının suçunu halka yıkmak hatta bir ibadethaneyi hedef göstermek de ciddi bir ayrımcılıktır. AKP kendi inanç sistemi dışında kalan herkesi aşağılamaktan, ötekileştirmekten ve yok saymaktan vazgeçmelidir. Alevilerin ibadethanesi cemevidir. Bunun kararını onlar veremez.

'KENDİ PAKETLERİNE KARŞI SUÇ İŞLEDİ'

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı ‘Demokrasi Paketi’nde nefret suçlarına daha fazla ceza verileceği belirtildi. Ancak başta Başbakan Erdoğan’ın toplumu bölen, ayrıştıran, Alevileri ötekileştiren açıklamaları olmak üzere kendi paketlerine karşı suçu yine kendileri işlemişlerdir. Pakete karşı ilk suçu işleyen de AKP’li Metiner olmuştur. AKP bir samimiyet testinden daha sınıfta kılmış, dertlerinin demokrasi değil, böl-parçala-yönet olduğunu ortaya koymuştur.”


'El Kaide'cinin cenazesi camiden kalkmıyor mu?'Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu da, Mehmet Metiner'in açıklamalarına yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Hasan Ferit Gedik'in cenazesinin ardından Gazi Mahallesi'nde yaşanan protestolar sırasında silahlı kişilerin cemevinde değil mahalle girişinde ortaya çıktığını ifade eden Kenanoğlu şunları söyledi, "Hasan Ferit Gedik in cenazesi cemevi olarak sadece Armutlu Cemevi'nde uğurlandı, hizmeti görüldü. Gülsuyu ve Gazi'de cemevine götürülmedi. Gülsuyu'nda cemevine götürülmediği gibi o silahlı kişiler Gülsuyu'nda değil Gazi Mahallesi'ndeydi. Gülsuyu'nda silahlı kişler yoktu. Silahlı kişiler Gazi Mahallesi'nde ortaya çıktı ve cemeviyle de bir alakası yoktu. Asla onaylamadık, asla tasvip etmedik. Bizim yapabilecek bir şeyimiz de yoktu."

"Camilerde Hizbullah, El Kaide vb. terör örgütü mensuplarına cenaze hizmetleri verilmiyor mu?" diye soran Kenanoğlu, "Cemevlerimizde hizmet verirken insanların ne iş yaptığını hatta inancını dahi sormayız. Gelene getirilene hizmetimizi veririz. DHKP-C vb. örgütlerin sempatizanları hatta üyeleri aynı zamanda cemevlerimize de üye olabilir. Biz istihbarat örgütü değiliz. Ancak cemevlerimiz inancımız doğrultusunda hizmet vermektedir. Kimin hangi örgüt üyesi olup olmadığına bakmayız. Bütün bu gerçekler ortadayken, cemevlerini terör yuvası ilan etmek, Alevilere olan kininizin, öfkenizin ve nefretinizin dışa vurumudur" dedi.

Hasan Ferit Gedik'in terör suçlusu olmadığını vurgulayan Ali Kenanoğlu, Mehmet Metiner'i bir parlamenter olarak Alevilerin mağduriyetini gidermeye çağırdı.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programının konuğu olan AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, cemevi tartışmalarıyla ilgili olarak, "Aleviler arasında fikirbirliği yok, cemevleri Dev Sol gibi terör örgütlerinin merkezi olmasın" demişti.