Metiner:'cemevleri terör yuvası' demedim

Metiner:'cemevleri terör yuvası' demedim
Metiner:'cemevleri terör yuvası' demedim
Metiner 'Cemevleri terör yuvası' demediğini savundu: Asla böyle bir ifadem olmadı olamaz da...

ANKARA - AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “‘Cemevleri terör yuvalarıdır’ biçiminde ifadem varsa Alevi kardeşlerimizden bir kere değil, bin kere özür dilerim. Asla böyle bir ifadem olmadı, olamaz da” dedi. Kendisiyle ilgili yorum ve suçlamada bulunanları ‘özür dilemeye’ çağıran Metiner, bu kişilerin Alevi felsefesine göre düşkün ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Sözlerim çarpıtıldı
Metiner, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında bir televizyon programındaki cemevleri ile ilgili sözlerinin çarpıtılarak, hakkında karalama ve iftira kampanyası yapıldığını savundu. Cemevlerini ve başka toplulukların ibadet yeri olarak gördükleri her mekanı kutsal bilen anlayışa sahip olduğunu dile getiren Metiner, programda siyasi ve sosloyojik analiz yaptığını ifade etti. Metiner, “Suriye destekli bir kısım kızıl terör örgütlerinin, yeni dönemde Aleviler, cemevleri üzerinden Alevi kardeşlerimizi sürüklemek istedikleri yanlış mecraya dikkat çektim. ‘Cemevleri terör yuvalarıdır’ biçiminde ifadem varsa, Alevi kardeşlerimizden bir kere değil, bin kere özür dilerim. Asla böyle bir ifadem olmadı, olamaz da” diye konuştu.
Söylemediği söz üzerinden iftiraya maruz bırakıldığını ifade eden Metiner, “Medya yorumlarında hakaretlerin, suçlamaların bini bir para” dedi. Sünni’nin Alevi’ye, Alevi’nin Sünni’ye üstünlüğü anlayışını reddettiğini vurgulayan Metiner, kendisine yönelik iftiraları da Alevilik anlayışıyla bağdaştıramadığını söyledi.

Mehmet Metiner: Cemevleri terör merkezi


İzlemeden yorum yaptı
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da programı izlemeden yorum yaptığının belli olduğunu dile getiren Metiner, “Eş genel başkanlığa eşdeğer dil kullanmak zorunda. İzlemeden yorum yaptıysa büyük ayıp. Birilerinin kendisine servis ettiği iftirayı, sırf Metiner’i itibarsızlaştırmak için kullanma ihtiyacı duymuşsa siyaseten ne kadar düşkün bir yerde olduğunu gösteriyor” dedi. 

BDP’nin siyasetini açık dille eleştirdiği için Demirtaş’ın kendisinden rahatsız olabileceğini belirten Metiner, “Bel altı vuruşlara tenezzül eden eş genel başkanı ilk kez görüyorum. Bir genel başkana anlamadığı, bilmediği konularda konuşmak yakışmaz” şeklinde görüş belirtti.

İspatlamazlarsa namerttirler
Metiner, kendisi ve konuşması hakkında yorum ve suçlamada bulunanları kendisinden özür dilemeye çağırarak, “Bu kişiler, Alevi felsefesine göre düşkün ilan edilmeli ve asıl onlar Aleviler’den özür dilemeli. Aleviliğe hakaret ettiğimi ispatlamazlarsa namerttirler” dedi.

Meteor taşı düşse AK Parti’den bilmek, önyargı
Metiner, AK Parti’li Hüseyin Çelik’in dekolte açıklamasının ardından bir televizyon kanalındaki sunucunun işine son verilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Çelik’in fikrini belirttiğini, herhangi bir isim zikretmediğini ve kimseyi hedef göstermediğini belirtti. Çelik’in sözlerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiğini dile getiren Metiner, sunucunun başka gerekçeyle görevden alındığının söylendiğini de ifade etti. Metiner, “Bir meteor taşı düştüğünde bile bunu AK Parti’den, Hüseyin Çelik’ten, Mehmet Metiner’den veya bir başkasından bilmek AK Parti’ye karşı önyargının bir ifadesidir diye düşünüyorum” dedi.