Metro çalışmasında hasar gören bina boşaltıldı

Metro çalışmasında hasar gören bina boşaltıldı
Metro çalışmasında hasar gören bina boşaltıldı
Çekmeköy-Ümraniye-Üsküdar metro hattı çalışmaları sırasında bazı binalarda ağır hasar meydana geldi. Sabahın erken saatlerinde binadan gelen sesler üzerine uyanan bina sakinleri derin çatlakları görünce kendileri dışarı attı. Bazı binalar belediye ekipleri tarafından boşatılarak mühürlendi.

RADİKAL-Gaziosmanpaşa'da metro hattının üstündeki bir binanın yan yatmasının ardından, İstanbul Üsküdar'da devam eden Çekmeköy-Ümraniye-Üsküdar metro hattı çalışmaları sırasında bazı binalarda ağır hasar meydana geldi. Sabahın erken saatlerinde binadan gelen sesler üzerine uyanan bina sakinleri derin çatlakları görünce kendileri dışarı attı. Bazı binalar belediye ekipleri tarafından boşatılarak mühürlendi. Olay Sultantepe Mahallesi, Şeyh Camii Sokak'ta önceki gün sabaha karşı meydana geldi. İddialara göre Çekmeköy-Ümraniye-Üsküdar metro hattı çalışmaları sırasında bazı binalarda ağır hasar meydana geldi. Yataklarında uyuyan vatandaşlar binadan gelen sesler üzerine uyandı. Önce deprem olduğunu sanan vatandaşlar daha sonra metro çalışmaları nedeniyle binaların hasar gördüğünü fark etti. Duvarlar ve kirişlerdeki derin çatlakları gören vatandaşlar çocuklarını da alarak kendilerini sokağa attı. Hemen durum Üsküdar Belediyesi'ne bildirildi. Kısa sürede gelen ekipler sokak üzerindeki binaların ağır hasar gördüğünü derhal boşaltılması gerektiğini söyledi. Bu sırada büyük korku ve panik yaşayan 9 dairede oturan vatandaşlar dışarıya çıkarak sokakta bekledi. Hasar gören binalar daha sonra kimse girmesin diye mühürlendi. Binalarda oturan bazı vatandaşlar akrabalarına giderken bazıları da inşaat firmasından gelecek açıklamayı bekliyor. Aynı sokak üzerinde bulunan ve hasar gören diğer binalarda da korku ve panik yaşanıyor. Sabah saatlerinde evlerini boşaltan mahalle sakinleri de akrabalarının yanına gitmeye başladı. Çanta ve bavullarını alan kadın ve çocukların mahalleden ayrıldıkları görüldü.

Gaziosmanpaşa'da 5 katlı bina yan yattı

Hasar gören evini boşaltmak zorunda kalan Erol Saygın, "Sabah namazı sırasında büyük bir gürültüyle uyandık. Önce deprem olduğunu sandık. Daha sonra metro çalışmaları nedeniyle olduğunu öğrendik. Binada çok büyük çatlaklar var. Bütün eşyalarımız içerde. Sadece bir gömlek ve pantolonla dışarı çıktık. Bugün yetkililer gelip kontrol edeceklermiş. Biran önce çözüm bulunması gerekir." dedi. Nuran Sarı ise, "Biz evimizden memnunduk. Şimdi tamamen yıkılacak hale geldi. Biran önce eşyalarımızı çıkarsınlar. Bakın sokaklarda kaldık. Eşyalarımı kurtarsınlar yeter. Ben emekliyim. Bir daha eşya alacak durumum yok. Ev yıkılırsa yıkılsın. Yapacak bişey yok." diye konuştu.

Yan yatan 5 katlı binanın yıkılmasına karar verildi

Öte yandan altında metro çalışmaları devam eden binalardaki derin çatlakları kameralara gösteren bina sakinleri biran önce çözüm bulunmasını istiyor. Mağdur ailelerin sokaktaki endişeli bekleyişleri sürüyor.

CİHAN