Metro çöktü: 2 ölü

İstanbul'daki metro inşaatı, Aksaray'da üç binanın çökmesine neden oldu. 'Kaza'da iki kişi hayatını kaybetti, enkaz altında kalan 30 kişi kurtarıldı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Daha önce Şişhane, Beyoğlu ve Taksim'de birçok binanın hasar görmesine neden olan metro inşaatı, Aksaray'da üç binanın çökmesine neden oldu. Çökme sonucu enkaz altında kalan iki kişi öldü. Kurtarılan yaralılardan birinin bacağı kesilecek.
İstanbul Metrosu Unkapanı Yenikapı Metro İnşaatı'nın bulunduğu Katip Kasım Bostanı Sokak'ta, yüzeyin 14 metre altındaki tünelde dün 04.30 sıralarında göçük oluştu, üç bina çöktü. Pansiyon sakinlerinden bir kısmı kendi çabasıyla kurtuldu. İtfaiye, sivil savunma ekipleri ve metro inşaatı işçileri ise 30 kişiyi kurtardı.
Tren seferleri yavaşlatıldı
Çevredeki binaların çökme ihtimali üzerine yedi binaya destekler kondu. İtfaiye, titreşim nedeniyle tren seferlerinin durdurulmasını istedi, ama seferler yavaşlatılarak sürdü. İSKİ'nin vinci ise dar sokağa giremedi. Haseki ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerine kaldırılan 4'ü İran uyruklu
18 kişinin kimlikleri ise şöyle:
"Sibel, Ayşe, Seda, Murat, Gamze, Emine, Ali ve Mehmet Çınar; Gülden, Halil İbrahim ve Hüseyin Ateş; Umut İrani, Benzur Mensuri, Seyit Hüseyin ve Seyit Hasan. Enkaz altında iki kişi daha olduğu sanılıyor, ölen lerin kimlikleri ise henüz belirlenemedi.
'Çökme devam ediyor'
Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Erol Çakır ise yaptığı açıklamada, çevre binalarda çökme ihtimaline karşı tahliye işlemlerinin başlatıldığını bölgedeki metro inşaatının tabanında bir metrelik çamurla kaplı bir bölüm olduğunu, çökmenin oraya doğru hafif şekilde sürdüğünü söyledi.
Acaba sebep metro mu?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ise çökmenin Unkapanı-Yenikapı hattının inşaatıyla bağlantısının tam ortaya çıkmadığını belirtti: "Sebebin metro olduğunu sanmıyorum. Çünkü metronun ilk kazısı yapılırken çöküntü yok. Tünel çalışmasının birinci kaplaması yapılmış. Bu demir filelerle yapılan dirençli bir kaplama. Üçüncü kaplama da yapılmış. Kaplamalarda çöküntü olsa metro diyebilirdik. Yıkıntılar kalkınca ne olacağını tespit edeceğiz" dedi.
Belediyeye başvurmamışlar ki!
Görüştüğü bina sahiplerinin 'Belediyeye müracaatımız yok. Şikâyetlerimizi müteahhit firma taşeronlarının bir elemanına söyledik' dediğini belirten Gürtuna müteahhit firmanın ihbarları değerlendirip değerlendirmediğinin tespit edileceğini söyledi.
***
1998 yılında başladı
İstanbul Metrosu Unkapanı-Yenikapı hattının yüklenici firması Yüksel Güriş Reha Başyazıcıoğlu ortak girişimi. Tünel uzunluğu 4 bin 700 metre. Proje, 892 metrelik Haliç Köprüsü, 8 bin metrelik çift hat tünel ve dört istasyondan oluşan Taksim-Yenikapı Hattı'nın uzantısı. Yenikapı-Unkapanı hattı, 13 Aralık 1998 tarihinde 14.8 trilyon liraya ihale edildi ve aynı yıl işe başlandı.
Bugüne dek Taksim'den Şişhane İstasyonu'na kadar uzanan tünellerin tümünün delme işlemi tamamlandı.
Şişhane İstasyonu'nun kaba inşaatı ise bitme aşamasına geldi. Projenin bu kısmına 23 milyon dolar harcandı. Unkapanı İstasyonu ise viyadük üstünde olacağından, inşaatla ilgili Koruma Kurulu'nun Haliç Köprü geçişi ile ilgili vereceği karar doğrultusunda hareket edilecek. Unkapanı-Yenikapı arasındaki tünellerin yüzde 71'inin delme işlemi tamamlandı ve yakında beton kaplama işlemlerine başlanacak. Metro inşaatının bu kısmına bugüne kadar 14 milyon dolar harcama yapıldı.
***
Kurtulanlar öfkeli 'Biz söylemiştik'
'Sağlam dediler' Pansiyon sahibi Ali Çınar canına kast edildiğini düşünüyor: "Gece yarısı çatırtı sesi duyunca çökeceğini anlayıp pansiyondakileri uyandırdım. Yaklaşık 40 kişi kalıyordu. Bir kısmı dışarı çıkabildi. Metro inşaatı nedeniyle defalarca belediye yetkilileriyle görüştüm. Ama binadaki çatlaklara baktıktan sonra 'Bunları sıvayın. Bina sağlam' dediler.
'Deprem sandım' Enkaz altından hafif yaralı olarak kurtarılan Seyit Hasan: Deprem oluyor sandım. Koşmaya başladım. Tavan birden çöktü. Tırmanarak üst kata çıktım. Saat 07.00 sıralarında da bizi oradan çıkardılar.
'Canımızı hiçe saydılar' Yıkılan binalardaki bir evde 1.5 yaşındaki kızı ve eşi kalan
İsmail Çınar: Üst katlarda olduğumuz için kurtulduk. Bina çökünce binanın yanında bulunan TIR'ın üzerine atladık. Belediye ve metroyu inşa eden firmanın yetkilileri sürekli çatlaklar, kırılmalar olmasına karşın tehlike olmadığını söylüyordu. Canımızı hiçe saydılar.
'İyi ki gündüz olmadı' Ürer Mukavva Fabrikası'nın ustabaşı Aydın Çalışkan: 1.5 aydır kirişler kırıldı, çatlaklar oluştu. Müteahhitin mühendisleri, korkacak bir şey yok dedi. Küçük demirlerle destek yaptılar. Gündüz olsaydı, yüzlerce insan enkaz altında kalırdı.