Metro inşaatı başlıyor, Alemdağ Caddesi 3 yıl kapalı

Metro inşaatı başlıyor, Alemdağ Caddesi 3 yıl kapalı
Metro inşaatı başlıyor, Alemdağ Caddesi 3 yıl kapalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’nın ikinci metrosu için istasyon inşaatlarına başlıyor. Rekor sürede bitirilmesi hedeflenen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe hattında, ‘Ümraniye’ için kazı yapılacak. Kazı çalışmaları nedeniyle Ümraniye Belediyesi eski binası önündeki Alemdağ Caddesi, üç yıl süre ile trafiğe kapatılacak.
Ne sağlayacak?
20 kilometre uzunluğunda, 16 istasyonlu hattın 38 ayda bitirilmesi hedefleniyor. Bu süre yeni bir dünya rekoru anlamına geliyor
Metro hattı Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzayacak. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı tamamlandığında (Marmaray ile birlikte) Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu Ümraniye’ye 12.5 dakika, Üsküdar’a 24 dakika, Yenikapı’ya 36 dakika, Taksim’e 44 dakika, Hacıosman’a 68 dakika, Atatürk Havalimanı’na 71 dakikada ulaşacak.
Motorlu araçların atmosfere saldığı zararlı gazlar, toz ve gürültü ciddi oranda azalacak.
26 Mayıs Pazar gecesi başlıyor
Alemdağ Caddesi’nde Suiş Caddesi kesişimi ile Sütçü İmam Caddesi bağlantısı arası trafiğe kapatılacağından alternatif yollar planlandı. Çalışmalar sırasında uygulanacak geçici trafik dolaşımı şöyle olacak: Tepeüstü istikametinden Alemdağ Caddesi güzergâhını kullanarak Çamlıca veya Libadiye Kavşağı istikametine gitmek isteyen araçlar; Alemdağ Caddesi-Suiş Caddesi-Menteşoğlu Caddesi-Alemdağ Yanyol güzergâhını kullanarak Libadiye Kavşağı’na ulaşabilecekler. Çengelköy istikametinden gelip Natoyolu Caddesi’ni kullanarak Tepeüstü istikametine gitmek isteyen araçlar ise; Alemdağ Yanyol-Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi güzergâhını kullanarak Tepeüstü istikametine gidebilecek. Libadiye Kavşağı’ndan gelip Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi’ni kullanarak Tepeüstü istikametine gidecek sürücüler için herhangi bir değişiklik olmayacak.


  http://www.radikal.com.tr/113428511342852

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAVAYA SAVRULAN PARA KAYNAKLARI 2 - HARAYDIN

  Metro kent arkası bahçeli evlerden oluşacak bahçekent olacak, geri kalan sizin iyi bildiğiniz şehir imarı olacak. Metro güzergahında araziyi birleştireceksiniz. Bulvar, metrokent, bahçekent ve uydukent arazisi kentsel dönüşümle planlanacak, istimlak olmayacak, herkesin mevcut imar hakkının yüzde 60'ı kadar daire verilecek üstü altyapı için sermaye olacak. Kimse arazisini yüzde 60 ile müteahhide veremez oradan fazla kazanacak. Kimse gökdelen ruhsatını kendine alarak şehrin ortak malı havaya beton dökerek köşeyi dönemeyecek. Gökdelen hakkı sadece bu yöntemle kentpark çevresinde üç sıra, bulvarkentte üç sırada olacak. İmar olmayan yerlerde de istimlak değeri kadar daire verilecek.Üzeri satılarak bulvar, metro ve eğitim kampusleri bedavaya yapılacak, heryere metro tramvay gitmiş olacak, beş kuruş para harcanmayacak, tefeciye faiz ödenmeyecek, sadece adam gibi yeşili ve imarı ve ulaşımı kavrayan belediye başkanı lazım, başka para bile gerekmez

  HAVAYA SAVRULAN PARA KAYNAKLARI 1 - HARAYDIN

  Para kaynakları kıt olan , senede 25 milyar dolar tefeciye aldığı borçlar için faiz ödeyen ülkelerin kaynakları havaya savurma hakkı ve lüksü yoktur. Metro, tramvay ve hız tren kaynaklarını yeteri kadar kullanamayan ülke yöneticileri karayolu cinayetlerinden bizzat sorumludur.Yani sebep olan işleyen gibidir kuralı gereği katildir. Bizde 30 yılda 300bin karayolu cinayeti işlendi, katiller rahat uyuyor mu? Bir kısım katiller metro,tramvay, hızlı tren ve bölünmüş yola yeteri kadar kaynakları organize edemeyenlerdir, haberleri var mı, mahşerde mi uyanacaklar? Metroyu bedavaya getirmenin yolu belli, neden kullanılmıyor?Metronun ekonomik olması için hareketli nüfus lazımdır. Metro güzergahına nüfus yığacaksınız. Bu nasıl olacak? Metro çevresi üç sıra gökdelen olacak. Metronun bir ucunda 2//5//10km2 lik kent parkı olacak. Kent park üç sıra 33 ve 99 katlı gökdelenlerle sarılacak. Binalar arasında bina yüksekliğinin üç katı mesafe olacak. Bina etrafında daire başına 20 ağaç, ikisi ağaçlar altında açık,bir kapalı otopark olarak daire başına üç otopark olacak. Yürüme yolları,bisiklet ve özürlü yolları ıhlamur, çınar, kestane ve sedir ağaçlarının altından geçecek. Bulvar kenarında ve kent park çevresinde gökdelenlerden oluşan metrokent olacak. Metro güzergahında zorunlu eğitim ve yüksek eğitim kampusleri olacak. Metro sağlıklı yaşam için parka, eğitim için kampuse, uyumak için metrokent ve uydukente, çalışmak için organize sanayi bölgesine işçi taşıyacak. .