Metrobüs bakımı da öldürdü

Metrobüs bakımı da öldürdü
Metrobüs bakımı da öldürdü

Kaza yerinin etrafına güvenlik şeridi çekilmedi. Kaza mahallinde kimi işçilerin baretli, kimi işçi ve meraklıların ise baretsiz olması dikkat çekti

Avcılar'daki metrobüs köprüsünün beton bloku çöktü. Bir işçi öldü, 2 işçi yaralandı. Kaza sonrası yolcular E-5'e inerek yürüdÜ
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Metrobüs hatlarında yaşanan ölümlü kazalara bir yenisi dün eklendi. Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattındaki yenileme çalışmaları nedeniyle ıskartaya çıkan manevra köprüsünün sökülmesi sırasında beton bloklar düştü. 1 işçi öldü, 2 işçi yaralandı. Blokların altında kalan Yakup Kavak olay yerinde hayatını kaybetti. Düşen blokların metrobüs seferini aksatması üzerine vatandaşlar Avcılar-Şükrübey durakları arasında cadde üzerinde yürümek zorunda kaldı.

Bu duruma tepkili olan vatandaşlar zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri ile tartıştı. Beton blokların kaldırılması çalışmalarında ise çevrede herhangi bir önlemin alınmayışı dikkat çekti. Yarın Beylikdüzü-Söğütlüçeşme yolculu deneme seferlerinin başlayacağı açıklanmıştı.

E-5 Karayolu üzerinde yapımı devam eden Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının Avcılar’daki bağlantı yolu köprüsünü kaldırma işlemleri sırasında, sökülen beton bloklar işçilerin üzerine düştü. Beton blokların altında kalan Yakup Kavak olay yerinde hayatını kaybetti. İşçilerden Hasan Güney ve Adem Yıldırım yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Vinç yardımıyla beton blokların altından çıkarılan Kavak’ın cesedi yapılan incelemenin ardından morga götürüldü.

Kaza sebebiyle E-5 üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Düşen beton blokların metrobüs hattını kapatması üzerine vatandaşlar Avcılar-Şükrübey durakları arasında E-5 üzerinde yürümek zorunda kaldı. Bu duruma tepki gösteren yolcularla görevliler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Avcılar’dan Şükrübey durağına yürümek zorunda kalan Merve Doğru, her gün aynı çileyi çektiklerini belirtti. Doğru ‘‘Beylikdüzü’ne yapılan metrobüs durakları yüzünden her gün ya köprüler değişiyor ya da duraklar. Her sabah ayrı bir şey ile karşılaşıyoruz. Bugün ise Şükrübey durağına kadar yürümek zorunda kaldık. Belediye, servis otobüsleri koyabilirdi. Bu sıcakta hasta ve yaşlılar yürümekte zorluk çekiyor’’ dedi.
Köprünün beton bloklarının kaldırılmasına ise beton blokların çöktüğü vinç aracılığıyla devam edildi. Çalışma alanında görevlilerin çevrede yeterince önlem almadığı gözlendi. Vatandaşlar, kaza bölgesine herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan rahatlıkla girip çıktı. Köprü söküm çalışmalarına katılan işçiler ise köprünün çökmediğini, sökerken düştüğünü belirtti. Yaşanan kazadan ders almayan bazı çalışanların ise çalışmalarına baret takmadan devam ettiği gözlerden kaçmadı.

Topbaş olay yerine metrobüsle geldi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar’da çöken metrobüs köprüsünde incelemelerde bulundu. Topbaş, “Hepimize geçmiş olsun. Vefat eden işçimizin ailesine başsağlığı diliyorum” dedi. İşçilere tavsiyelerde bulunan Topbaş, yine metrobüsle Avcılar’dan ayrıldı.