Metrobüs bugün köprüyü geçiyor

İSTANBUL - Metrobüs bugün Asya’ya geçiyor. Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme hattında seferler bugün başlıyor. Böylece metrobüs hattı Avcılar’dan Sögütlüçeşme’ye kadar uzayacak. Bir zamanlar İstanbul’un ‘en uzak semti’ olarak anılan Avcılar’dan metrobüse binenler, 62 dakika sonra Asya yakasında, Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin önünde inebilecek. Tabii Boğaz Köprüsü trafiği izin verirse...

24 DAKİKADA 11 KİLOMETRE: Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre yeni açılan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arası 11 kilometrelik bir hat. Bu hatta metrobüsle yolculuk ortalama 24 dakika sürecek. Metrobüs, Boğaz Köprüsü üzerindeyken normal trafik içinde seyredecek. 

KÖPRÜYÜ NASIL GEÇECEK?: Bariyerle ayrılmış özel yolunda gidip gelen metrobüs, Zincirlikuyu’dan ayrılıp Boğaz Köprüsü girişine geldiğinde  normal trafiğe katılacak.  Metrobüs Boğaz Köprüsü’nü  ortalama 7 dakikada geçecek. Anadolu yakasındaki köprü çıkışındaysa yeni inşa edilen alt tünelden  geçerek yolun ortasındaki metrobüs yoluna girecek. 

YENİ İSTASYONLAR: Yeni hatta Zincirlikuyu-Boğaz Köprüsü-Burhaniye Mahallesi - Altunizade - Acıbadem -Uzunçayır-Hasanpaşa -Söğütlüçeşme istasyonları olacak.  Yeni hat, Avrupa ve Anadolu yakasını birbirine bağladığı gibi  Anadolu yakasında kilit  noktalara aktarma imkânı da sağlayacak. 

İKİ DAKİKADA BİR SEFER: Zincirlikuyu-Sögütlüçeşme hattında 300 otobüs hizmet verecek ve araçlar iki dakikada bir sefere çıkacak. Günde ortalama 300 bin yolcu  taşınacak.  

YENİ METROBÜS ARAÇLARI GELİYOR: Metrobüs hattının üçüncü etabıyla 10 yeni metrobüs aracı da hizmete girecek. Saatte 60 kilometre hız yapabilen metrobüsler, 230 yolcu kapasiteli. (Radikal)