Metrobüs kıta değiştirdi

Metrobüs kıta değiştirdi
Metrobüs kıta değiştirdi
İstanbul trafiğini rahatlatacağı belirtilen Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattı Başbakan Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldıSERKAN OCAK

İSTANBUL - Kentin trafik sorununa çözüm olmak için başlatılan en önemli projelerden biri olan metrobüs Avrupa Yakası'ndan Anadolu'ya geçti. Metrobüsün Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme kısmının açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefinde medya ve CHP'li Büşükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu vardı. Törende açılan 'Son Osmanlı Padişahı 1. Recep Tayyip Erdoğan' pankartı tepki üzerine kaldırıldı.
Erdoğan, Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme metrobüs hattının Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Otoparkı’nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Anadolu ve Avrupa yakasının metrobüsle birleştiğini belirtti. Türkiye’nin hemen her şehrinde ulaşım sorunlarının ülkedeki ve dünyadaki deneyimler sayesinde çözüldüğünü ancak İstanbul’un kendine özgü çözümler üretmesi, projelerini kendisinin oluşturması gerektiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:  "Günde 600 aracın trafiğe çıktığı bir şehirde sorunların ne denli büyük olduğunu tasavvur edersiniz. Ama insaf sahibi olmayanlar, kusura bakmayın, yine söyleyeceğim. Medya, yine kaydına, köşesine düşeni kullanır biliyorum. Bekara karı boşamak kolay. Sorumluluğu olmayanlar için atıp tutmak kolay. İstanbul’un adresini bilmeyenlerin söylediği şeyler ortada. (Biz gelince ulaşım sorununu kökten çözeceğiz) diyorlar. Acaba bunun kökü nerede? Sor bulamaz. Fakat biz İstanbul’u iyi biliriz. İstanbul’un bu noktadaki sıkıntılarını iyi biliriz. Bu zihniyetler bu ülkede iktidar olduktan sonra bir katlı köprülü kavşak dahi yapmamışlardır, yapamamışlardır. Biz gelince bunları yaptık. Şimdi başladılar tünel konuşmaya bizim iktidarımızla birlikte... Bunların kitaplarında tünel münel diye bir şey yok. Bize bunlar dağları bıraktılar, biz Ferhat olduk dağları deldik."

Başbakan Erdoğan, "Hamdolsun" diye başladığı konuşmasını "Köşe yazarları bu hamdolsuna da çok takılmışlar. Ben diyorum ki güle güle kullanın. Bu da iyi bir ciklet" diye sürdürdü. Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan söz eden Erdoğan "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği hani demir yollarla ördük diyor ya, işte biz şimdi onu yapıyoruz. Demir ağlarla örmeyi yine biz yapıyoruz. Bunlar Atatürkçüyüz falan diyorlar ya... Bunlar Atatürk üzerinden geçinenler, O’ndan prim yapmaya çalışanlar. Atatürk muasır medeniyetin üstüne çıkmayı hedef olarak gösterdi. Ne yaptınız bunca zamandır? Zaten tek partili dönemden sonra tek başınıza iktidar olamadınız. Bundan sonra da olamayacaksınız. Mümkün değil. Şu ülkede ’Biz medeniyet adına şunu yaptık’ deyin. Yapmadınız. Dikili ağacınız yok" diye konuştu.

 


-Yeterki ortaya eser koy-

 


Erdoğan, İstanbul’un her yönüyle ele alınmasının kendilerine nasip olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Kaçak yapılaşma, gecekondulaşma bütün bunlarda bir dayanışma içinde olmamız lazım. İlçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesinin bir dayanışma içerisinde yürümesi lazım. Merkezi yönetim bir dayanışma içinde olması lazım. Ah... Siz benim derdimi bilseniz? Büyükşehir Belediye Başkanı olarak metro konusunda teminat mektubu alamadım, o günün hazinesinden. 4.5 yılım geçti. Teminat mektubunu almadığımız halde çalışmalarımızı kendi imkanlarımızla yürüttük. Nelerimize engeller koydular. Farklı yönetimlerle çalışmak kolay değil. Herkes bizim gibi iyi niyetli değil. Farklı siyasi parti de olsa ’gel kardeşim’ diyoruz. Bu şehir için ne gerekiyorsa biz yanındayız... Gel, yeter ki sen ortaya eser koy, proje koy. Çünkü bizim derdimiz Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin değil. Biz bağcı ile uğraşmıyoruz, biz milletçe üzüm yiyelim istiyoruz. Derdimiz bu."


Erdoğan, metrobüs ile 63 dakikada Söğütlüçeşme’den Avcılar’a gideceklerini belirterek, "Vakit nakittir değil mi? Bazıları para yok diyor. İşte bu para. Bu paradır. Bu para öyle kazanılır. Her şeyden tasarruf" dedi.  Vatandaşın aracını otoparka çekip toplu taşım aracına binmesi gerektiğini de kaydeden Erdoğan, 63 dakikada alınan bu yolun, arabayla iki saatte alınabileceğini söyledi. Vatandaşların "5 saat" demesi üzerine de Erdoğan, o  kadar olmayacağını söyledi.

Tören sırasında 'Kadıköy’e hoş geldin Son Osmanlı Padişahı Recep Tayyip Erdoğan' yazılı bir pankart açıldı. Ancak pankart kalabalığın tepkisi üzerine kaldırıldı. 'İBB bursları öde' yazılı pankarta da açan iki kişi de gözaltına alındı. Bu sırada basın mensuplarının bu olayı görüntülemek istemesi üzerine Başbakan Erdoğan, "Medya kolay gelsin. Hayırdır. Ne buldunuz? Bırakın şu medyayı işimize bakalım biz. Onlar da kendi işini yapıversin bırakın" dedi. 


Sayılarla metrobüs

 

Metrobüsün Asya tarafı  150 günde bitti. Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme: 11,2 km - 90 milyon, Avcılar - Söğütlüçeşme: 40,6 km 366 milyon lira. Seyahat süresi: 62 dakika (Avcılar - Zincirlikuyu 38 dk; Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme 24 dk). İstasyon Sayısı: 31 (Zincirlikuyu - Söğütlüçeşme 8 istasyon). Metrobüs aracı sayısı: 300 adet. Günlük sefer: 2 bin 900 adet. Günlük yolcu: 750 bin. Avcılar Söğütlüçeşme arası 62 dakikaya iniyor. Ortalama 50 dakika zaman kazanımı. Trafikte 80 bin araçlık bir azalma. Kat edilen yol uzunluğunda 2 milyon 281 bin kilometre azalma. Günlük 242 bin litre daha az yakıt. Yakıt maliyetinden günlük 690 bin lire tasarruf. Günlük 613 ton daha az karbondioksit emisyonu. 42 bin 100 iş günü kazanç. Bir phileas taşıma kapasitesi ile üç adet 100 kişilik körüklü otobüse denk.
Phileas’ın işletme ömrü 20 yıl iken diğer otobüslerin işletme ömrü 10 yıl