Metrobüs seferine sorunlarla başladı

Aylardır E-5 üzerinde inşası süren ve bugün açılacak olan metrobüs hattında deneme seferi yapıldı. Metrobüs, çözmesi beklenen trafiği, meraklı sürücüler yüzünden kilitledi.

İSTANBUL - Aylardır E-5 üzerinde inşası süren ve bugün açılacak olan metrobüs hattında deneme seferi yapıldı. Metrobüs, çözmesi beklenen trafiği, meraklı sürücüler yüzünden kilitledi.
Okulların açılmasına yetişip yetişmeyeceği uzun süredir tartışılan metrobüs, dün kendisi için inşa edilen E - 5 karayolunun ortasındaki yoluna çıktı. Hollanda'da üretilen 50 metrobüsün yetişmemesi üzerine, üretici firma tarafından gönderilen 24 metrelik iki metrobüs ile Cevizlibağ-Küçükçekmece arasında yapılan ilk seferin yolcuları çok sayıda belediye yetkilisi ile gazetecilerdi. Araçlar Hollandalı şoförler tarafından kullanıldı. Türk şoförlerin, eğitimlerini tamamladıktan sonra metrobüsleri kısa süre içerisinde devralacakları öğrenildi.
Deneme seferine diğer metrobüsler gelene kadar bu hat üzerinde çalışacak olan 30 çift katlı otobüs ve yeni alınan sekiz adet CapaCity marka körüklü otobüs katıldı. Metrobüsler ve arkasında oluşan uzun araç konvoyu meraklı sürücülerin ilgisini çekince yer yer trafik kilitlendi. 60 kilometre hız yapan metrobüslerin deneme seferi başarıyla sona erdi. Küçükçekmece'ye kadar olan güzergâhta bulunan 10 ayrı durağın birçok noktada henüz tamamlanmadığı dikkat çekerken, tüm bunların bu sabaha yetiştirileceği belirtildi. Kalan eksikliklerin birkaç hafta içerisinde tamamlanacağı ve tüm altyapının tamamlanmasının ardından altı ay sonra metrobüslerin şoförsüz olarak hizmet vermeye başlayacağı kaydedildi. Metrobüsün Avcılar etabı ise ekim ayında açılacak. Toplam 14 durak olacak.
Dönüş için E-5'e çıkmak zorunda!
Otobüslerin yanaşmasını sağlayacak manyetik çiviler henüz takılmadı. Küçükçekmece ve Topkapı'daki dönüş rampaları da yapım aşamasında. Bu rampaların 15-20 gün içerisinde tamamlanacağı belirtilirken, bu süre zarfında otobüsler dönüş için E-5'e çıkıp tekrar metrobüs yoluna girecek. Başlangıçta beş dakikada bir yapılacak seferler, çalışmalar bitince iki dakikada bire dönecek. Metrobüsler 24 Eylül'e kadar ücretsiz hizmet verecek.