Metrobüse çözüm aranıyor!

Trafiğe çözüm olarak yapılan metrobüse çözüm aranıyor. Kentin en önemli karayolu projelerinden biri olan ve önceki gün eksikliklerle hizmete giren Küçükçekmece-Topkapı arasındaki metrobüs ile yolculuk sorunlarla dolu.

İSTANBUL - Trafiğe çözüm olarak yapılan metrobüse çözüm aranıyor. Kentin en önemli karayolu projelerinden biri olan ve önceki gün eksikliklerle hizmete giren Küçükçekmece-Topkapı arasındaki metrobüs ile yolculuk sorunlarla dolu. Metrobüslerin dönüş manevrası yapabilmesi için de çare aranıyor.
E-5 Karayolu'nun orta aksında ayrılan özel şeritlerde işletilen metrobüslerin dönüş sorununa çözüm aranırken bir başka sorun da hatta kendini gösteriyor. Yolcuların duraklara ulaşımını sağlamak amacıyla yapılan üst geçitlerin merdivenlerinin dar olması nedeniyle 15 dakikalık yol için yolcular duraklara 10 dakikada giriş-çıkış yaptı. Tek yönde saatte 15 bin yolcu taşıma kapasitesi bulunan hat tam kapasite ile çalışmaya başladığında bu sorunun daha da büyüyeceği ifade ediliyor.
Körüklü otobüsler konulacak
İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, Avcılar'a kadar uzatılacak hat üzerinde 14 durak bulunduğunu, ancak şu anda yolcu yoğunluğu en fazla olan üç durakta duraklara iniş ve çıkışı sağlayan merdivenlere ters yönden ilave yapılarak iniş ve çıkış merdivenini ayıracaklarını, böylece sıkışıklığın giderileceğini söyledi. Hatta çalıştırılan 30 çift katlı otobüsün de yolcu yoğunluğu karşısında yetersiz kaldığını belirten Öztürk, bu nedenle bu otobüsleri hattan çekerek yerine dün saat 16.00'dan itibaren 30 körüklü otobüsün konulacağını bildirdi. Öztürk, dönüş rampaları tamamlanmadığı için metrobüs ve Mercedes CapaCity ekstra uzun körüklü otobüslerin Topkapı'dan dönüşünde problem yaşadıklarını, bu sorunu gidermek için Topkapı'da yolun sol şeridinden kendilerine 25-30 metrelik bir kısmın verilmesini istediklerini söyledi. Öztürk, kendilerine verilen şeride karşılık yolun sağından bir şerit ilavesi yapılabileceğini ve burası boş bir alan olduğu için istimlak de gerekmediğini kaydetti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tüm metrobüslerin gelmesinin haziran ayını bulacağını söyledi. Hatta giren araçların tespit edilip gereğinin yapılacağını söyleyen Topbaş, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan İstanbul'un trafik denetiminin kendilerine verilmesini istedi.