Metrobüs'e 'gittiğin kadar öde' sistemi geliyor...

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , Fatih Edirnekapı Garajı’nda İETT Avrupa yakası personeli ile bayramlaştı.Burada toplanan çalışanlarla tek tek bayramlaşan Topbaş’a çocuklar da yoğun ilgi gösterdi.Başkan Topbaş elini öpen çocuklara 10’ar lira harçlık verdi.
Topbaş, yeni ulaşım planlarına  ilişkin sorular üzerine şu bilgileri verdi; .2010 itibarıyla yeni metro hatları sokacağız.Deneme sürüşleri ile tramvaylarımız hizmete başlayacak. İstanbul’daki toplu taşıt kullanma oranı artıyor. Sevindirici olan şu; İstanbul’da günde toplu taşıma aracı kullanan insan sayısı yaklaşık 14 milyon.
Sadece metrobüs 700 binin üzerinde insan taşıyor. Ayın 5’inde ağırlıklı olarak Üsküdar- Haliç arası çalışacak iki gemi sefere çıkacak, bir gemimizde denize indirilecek.”
Topbaş Metrobüs’e yapılan zammın hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu: ”Vatandaş, öğrenci tepkisinde haklıdır. Kendine göre bir bütçeleri var çünkü.Biz zam konusunda çok hassas davrandık. Mümkün mertebe yapmamaya çalıştık ama kurum zarar ediyor. Ayda 11, 12 milyon civarında zarar eden bir kurum var. Çalışanların ücretlerindeki geçikmeleri ortadan kaldırmak için kaynaklar oluşturmak zorundayız. Belediye bütçesinden zaman zaman aktarıyoruz ama yeterli olmuyor. Bizim metrobüse yaptığımızı zam olarak değerlendirmemek lazım. Evet bir artış var. Ama bu hat 42 km bir hat. Bu hat diğer şehirlerden çok daha ucuz. Kısa mesafede kullananlar için fazla gelebilir. Avcılar’dan Söğütlüçeme’ye giderken 2 lira ödeyen var, 5 durak için de iki lira ödeyen var.
İşte bunları düzenlemek için çalışıyoruz. Yeni sistemler yaptırıyoruz. Geçtiği durak sayısı kadar bir bedel ödeyebilsin, diğerini geri alsın diye. Böyle bir sistem geliştiriyoruz. Bizim bütçemiz İstanbulluların parası. Kendi iş hayatımda göstermediğim kadar hassasiyet gösteriyorum. Bu para emanet bir para...” (dha)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş

    ,

    Metrobüs