Metrobüste yer verme eylemi

Metrobüste yer verme eylemi
Metrobüste yer verme eylemi
Metrobüs'te oturarak yer turan Genç Türkiye Platformu üyeleri, ilerleyen duraklarda 'metrobüste yer verme' eylemi gerçekleştirdi.

İSTANBUL - Genç Türkiye Platformu üyeleri, 'metrobüste yer verme' eylemi gerçekleştirdi. İlk durakta metrobüse binerek oturan platform üyesi gençler daha sonra yaşlı, hamile ve çocuklu kadınlara oturdukları yerleri verdiler.

Genç Türkiye Platformu üyeleri, bugün ilk olarak Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı'na gelerek metrobüslere bindiler. Gençler daha sonra ilerideki duraklarda metrobüse binen ve oturacak yer bulamayan özellikle yaşlılara, hamile ve çocuklu kadınlara oturdukları yerleri verdiler. Eylemin ardından Uzunçayır Metrobüs Durağı'nda platform adına basın açıklaması yapan Genç Türkiye Platformu Genel Başkanı Muhammed Ali Karakaş şöyle konuştu:

"Platformumuz aktif gençlik derneklerinden oluşmaktadır. Gençlik dernekleriyle bir proje kapsamında bir araya geldik. Arkadaşlarımız 45 ayrı durakta gruplar halinde kadınlara yaşlı bayanlara, çocuklu bayanlara yer verdiler. Bu yer vermenin amacı saygı, sevgi, huzuru ve toplumdaki birlikteliği bir araya getirmektir. Çünkü baktığınız zaman otobüs duraklarında adeta insanlar birbirlerini hor görüyor, birbirinin üstüne basıyorlar. Biz gençlik olarak, bu tarz bir gençliğin olduğunu göstermeye çalıştık. Gayet verimli bir etkinlik oldu."

DHA - M. Akif ERDEM


  http://www.radikal.com.tr/116402511640259

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Selosl

  Yer zaten veriyoruz da, daha biner binmez laf sokarak yer almaya çalışan insanlara ne demeli?

  Sürmeli. - Clear

  Kutlarım.Bu eylem,birilerinin öğrenmesini sağlayana dek sürmeli ve sürdürülmelidir.Her zaman ki gibi bazı artniyetliler,kendi edepsiz egolarıyla çomak sokmaya çalışsalar da yılmamalıdır.İlk durakta tüm oturacak yerler doldurulmalı ve sonra teker teker gerekli kişilere buyur edilmelidir.İbret-i alem için! Edepten noksan olan umursamazlara,dayatma müstehaktır.

  ... - diğer yaşam formu

  sosyal medyada dolasan bir laf vardi. 'Ögrenciye, gence ev vermeyen, otobüste, metroda ögrencinin kendisine yer vermesini bekliyor' diye, buna benzer birseydi..

  tebrikler - genel

  arkadaşları takdir ediyorum. memleketin en önemli sorununa parmak basmışlar!!!

  Eylemlerin devamını dileriz - X120

  Muhteşem insancıl, çok yüksek ahlaklı ve terbiyeli halkımız, maalesef sadece otobüste yer vermeyi değil, kaldırımın sağından yürümesi gerektiğini, sokaklara tükürmenin ne kadar ayıp olduğunu, trafik lambalarının ne işe yaradığını, çöpleri neden yerlere atmaması gerektiğini de bilmemekte. İlgili kuralların mantığını anlamamakta ve kurallara uymayı enayilik saymakta. Yani, ömür biter görgü dersi bitmez bu coğrafyada. Yine de umuyorum sevgili halkımız gerekli mesajı almıştır, devamını dileriz.

  Bir de... - iaaaa

  Yaşlılara, engellilere, hamile kadınlara bir de türbanlılara...

  Hangi durumda kadına yer verilir? - hurucay80

  Aslına bakarsanız oldukça cinsiyetçi bir eylem. Peki yaşlı veya engelli erkeklere ne oldu yer verilmedi mi. Diyecekler ki verildi. Bunun söylemde olmuyor oluşu bilinçaltında kimin yardıma muhtaç olduğu algısını gösteriyor. Yine diyecekler ki kadınlar ayakta iken tacize maruz kalabiliyorlar.Bu doğrudur lakin genelleme yapılamaz.25 yıldır otobüse binerim 1 veya 2 sefer taciz olayına denk geldim. Özcesi şu,kadına cinsel obje olarak bakan,muhtemelen eşine sevgilisine çoğu zaman ?erkeklik? taslayanların otobüslerde kadınlara(özellikle iyi giyimli)beni her zaman tiksindirmiştir. Ben bir kadına yer vereceksem ya yaşlı,ya çocuklu ya da hasta olduğu aşikar olmalı. Bir de etrafında ki tipler nedeniyle rahatsız edilebileceği hissine kapılmışsam. Lakin bu kriterlerin hepsi erkeğe yer vermem için de geçerli. Ayrıca hazzetmediğim bir konu da var ki bir çok genç kadın yer verme sorumluluğu bir erkeğe aitmiş gibi kendisinden çok daha büyük erkeklerin yer vermesini beklerken kendilerinin de böyle bir sorumluluğu olabileceğini düşünemiyorlar. Yani kadına yer verme kriterlerini mantıklı bir zemine oturtmazsanız böyle de olumsuz bir sonucu olabiliyor.