Metrobüsten sonra hidrojenli otobüs

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANTALYA - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, büyükşehirlerde toplu taşımada hidrojen enerjisi kullanılması için ciddi bir çalışma yürüttüklerini, hatta İstanbul’da yakın zamanda hidrojenli toplu taşıma dönemine geçileceğini açıkladı. 
Antalya’da Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 30. Oturumu’na (IPCC) katılan Eroğlu, oturum öncesi IPCC Başkanı Dr. Rajendra Pachuari ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, Akdeniz’in iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerden birinin Akdeniz olduğunu, Türkiye’nin de bu kuşakta yer aldığını vurguladı.
Eroğlu “İklim değişikliğinin olası sonuçlarına ilişkin her tür tedbiri alıyoruz. Su Eylem Planı hazırladık. Dünyaya örnek bir erozyon ve ağaçlandırma çalışması yürütüyoruz. Trafik kaynaklı emisyonları azaltmak için toplu taşımı çeşitlendiriyoruz. Dört yıl sonra hidro elektrik potansiyelimizin yüzde 80’ini değerlendirir hale geleceğiz. Hidrojenin büyükşehirlerde toplu taşımlarda kullanılması için ciddi bir çalışma var. Hatta İstanbul’da yakın zamanda başlatacağız.”