'Metrobüsümüz sağlamdır' gezisinde metrobüs yolda kaldı!

'Metrobüsümüz sağlamdır' gezisinde metrobüs yolda kaldı!
'Metrobüsümüz sağlamdır' gezisinde metrobüs yolda kaldı!

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, gazetecileri bilgilendirdi.

İETT Genel Müdürü suçluyu buldu: Metrobüs sürücüsü

SERKAN OCAK
 
İSTANBUL - İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, metrobüslere yönelik eleştirilere yanıt için tartışmaya konu Phileas marka otobüsle basını gezdirdi. İçi gazeteciyle dolu metrobüs Edirnekapı'ya yaklaşırken, hemen önündeki aynı marka araç bozuldu! Uzunca bir kuyruk oluşurken, metrobüsleri seyreden iki araç sürücüsü kaza yaptı.
Phileas marka otobüslerin rampa çıkamadığı, kapasitesi aşıldığı, fiyatı pahalı olduğu, arızalandığı eleştirileri üzerine aracı üteren Hollandalı VDL Grup'un yöneticileri dört gün önce basının karşısına çıkmıştı. İETT Genel Müdürü Öztürk de gazetecilere İETT'nin Edirnekapı garajında bir basın toplantsı yaparak Phileas marka metrobüsle Söğütlüçeşme - Edirnekapı arasında gezi düzenledi.
 
 
Üç çelişki
 
 
Öztürk, Phileas'ın Haliç'te kalması olayını, "Eğitmsiz şoför hatasıydı, yanlış butona basmış" diye yorumladı. Oysa ki VDL yöneticileri bu arızayı 'basit hortum kopmasına' bağlamıştı.
VDL, metrobüslerde balık istifi olacağını da beklemediklerini söylemişti. Ancak Öztürk, VDL'nin aksine, kapatise konusunda yoğun talep göreceğini beklediklerini belirterek, "Bu otobüsler maksimum 280 yolcu alıyor, AB'de metrekare başına altı yolcu hesaplanıyor. Biz sekiz kişi hesapladık" dedi.
Ayrıca Öztürk, Phileas için "Bunlardan bıktık, bir daha almayız" dedi. Ancak VDL yöneticileri İBB'yle 100 araç için daha sözleşme yapabileceklerini söylemişlerdi.
 
 
'İETT, hidojenli araç yapacak'
 
 
Öztürk, İETT'nin TÜBİTAK'la hidrojenle otobüsaraç yapma konusunda çalıştıklarını, 15 ay sonra model araç yapacaklarını belirtirken, Avcılar-Beylikdüzü hattının da yeni okul dönemine kadar yetiştirileceğini, böylece günlük yolcu kapasitesinin 1 milyona çıkacağını söyledi.
 
 
Yine Phileas kazası!
 
 
Gazetecilerin yer aldığı araç, Edirnekapı'dan yola çıkıp son durak olan Söğütlüçeşme'ye vardı. Geri dönüşe geçen metrobüs, Edirnekapı'ya varmadan durdu. Bekleyiş uzayınca Phileas ile Mercedes Capacity marka otobüsler hat boyunca birikmeye başladı. Bunu gören gazeteciler araçlardan inerek beklemenin nedenini öğrenmek için ön tarafa ilerledi. Bir aracın bozulduğu öğrenildi. Bekleme yaklaşık 10 dakika sürdü, bu esnada ondan fazla metrobüs birikti.
Öztürk, yaptığı açıklamada, Phileas marka aracın bozulduğunu, bozulmanın da şoför arızasından ileri geldiğini anlatarak, "Şoför yanlış butona başmış. Bekleme oldu, insan hatasıdır, araçtan kaynaklanmadı" dedi. Bu esnada uzun kuyruk oluşturan metrobüsleri izleyen E-5 üzerinde iki araç kaza yaptı. Herhangi bir yaralanma olmadı" dedi.