Metroda göçük korkusu sürüyor

Aksaray'da dört kişinin ölümüyle sonuçlanan metro tünelinin çökmesinin ardından başlayan gergin bekleyiş sürüyor.

İSTANBUL - Aksaray'da dört kişinin ölümüyle sonuçlanan metro tünelinin çökmesinin ardından başlayan gergin bekleyiş sürüyor. Yeni bir çökme ihtimaline karşı bölgedeki ev ve işyerlerine su, elektrik ve doğalgaz verilmezken çevre yollara ağır taşıtlar sokulmuyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi' yetkilileri, göçüğün meydana geldiği 25 metre çapındaki dairesel alanda tehlikenin halen devam ettiğini ve enkazın kaldırılmaması durumunda olay yerinin yine çökebileceğini açıkladı. Çöken Çınar Pansiyon'un yakınındaki yıkılma tehlikesi bulunan iki katlı bir bina da dün dozerlerle yıkıldı. Aynı bölgedeki üç bina da mühürlendi.
Maddi zarar ödenecek
Yetkililer yüklenici firma Yüksel Proje'nin, her türlü yetki, denetim ve müteahhide gerekli uyarıları yapma görevini üstlendiğini açıklayarak, belediyenin üçüncü şahısları gelebilecek zarara karşı sigorta ettirdiğini, vatandaşların zararlarının ödeneceğini belirtti.
Bu arada, Fatih Cumhuriyet Savcılığı, Çınar Pansiyon'un çökmesiyle ilgili sorumlular hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bilirkişi heyeti oluşturuldu. Metro inşaatı yakınındaki bina sahipleri de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve inşaatı yürüten firmalar hakkında suç duyurusunda bulundu.
Öte yandan, Cerrahpaşa Hastanesi'nde tedavi altındaki yaralılardan Michael Dudu ile Mihail Molla'nın birer bacaklarının kesildiği öğrenildi.